Osiguravanjem pravilne upotrebe električnih uređaja, kako mesečno tako i godišnje, možete uštedeti značajnu sumu novca. Prema rečima Miloša Banjca, profesora Mašinskog fakulteta, potrošnja električne energije u Srbiji je tri do četiri puta veća od evropskog proseka.

  • Značajan dio električne energije koju trošimo izdvajamo za grijanje, a postoje i uređaji koji zbog neadekvatnog održavanja troše preveliku količinu električne energije. Među raznim uređajima u našem kućanstvu, bojler se ističe kao onaj koji značajno doprinosi našoj potrošnji električne energije. Primarna nedoumica leži u odlučivanju hoćete li ga aktivirati ili deaktivirati kako biste uštedjeli energiju.

    Važno je priznati da postoje manje poznate metode koje mogu pomoći u smanjenju potrošnje električne energije, što rezultira manjim računima za komunalne usluge. Dodatno, postoji još jedan čimbenik koji nesvjesno pridonosi povećanju potrošnje električne energije bojlera. Bratislava Kostić, Instagram influencerica s iskustvom u uređenju doma, ističe važnost redovitog čišćenja kamenca u bojleru kako bi se spriječili visoki troškovi električne energije.

Nadalje, nakupljanje kamenca predstavlja značajan rizik za sigurnost, s potencijalom da rezultira strujnim udarima, kao što je ranije spomenuto u nedavnom članku. Opće je poznato da kućni bojleri troše znatnu količinu električne energije. Unatoč tome, provođenje mjera redovitog čišćenja za uklanjanje kamenca i podešavanje termostata na nižu postavku topline može učinkovito smanjiti potrošnju električne energije do 30 posto.

Prisutnost zujanja ili šištanja iz bojlera služi kao jasan pokazatelj da je potrebna hitna pažnja u obliku temeljitog čišćenja. Branislav Kostić, vrlo vješt majstor, istaknuo je štetan utjecaj nakupljanja kamenca na grijalice, što može dovesti do znatnog porasta potrošnje električne energije. Početna mjera za borbu protiv ovog problema uključuje ispuštanje vode iz bojlera. Kako bi pružio sveobuhvatno razumijevanje ovog prilično neprivlačnog i zamršenog postupka čišćenja, on je proces pomno dokumentirao na svom Instagram profilu.

Nakon vađenja vode iz kotla, odvaja se grijač i marljivo se uklanja kamenac iz kotla, prema Kostićevoj sugestiji, što se alternativno može učiniti i kutlačom. Naknadno je potrebno temeljito očistiti kotao, a ako je kamenac oštetio grijač, preporučljivo ga je zamijeniti novim ili bolje očuvanim.

Prema riječima stručnjaka za popravak kućanskih aparata, odluka o korištenju bojlera ne treba se temeljiti samo na broju ljudi u kućanstvu, već i na namjeni. Na potrošnju električne energije uvelike utječe veličina kućanstva. Za pojedince i parove preporuča se korištenje bojlera po potrebi radi uštede energije i smanjenja troškova. S druge strane, veće obitelji će imati veće koristi od kontinuiranog rada grijača vode.

Kako prenosi portal “Krstarica”, serviseri savjetuju pojedincima da povremeno uključe bojler ukoliko se koristi isključivo za tuširanje. Međutim, ako se bojler koristi iu kuhinji, preporuča se smanjiti učestalost gašenja. Pridržavanjem ovih stručnih preporuka i podešavanjem termostata može se učinkovito spriječiti stvaranje kamenca. Osobito u regijama s visokim sadržajem minerala u vodi, spuštanje termostata na raspon temperature od 55 do 60 stupnjeva pokazalo se učinkovitom mjerom protiv nakupljanja kamenca. Marljivim održavanjem i primjerenim korištenjem električnih uređaja na mjesečnoj i godišnjoj bazi ne samo da se mogu postići znatne dugoročne uštede, već se može dati i doprinos očuvanju okoliša smanjenjem potrošnje resursa.

 

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here