Zdravlje naših noktiju može biti ugroženo pojavom gljivica, što rezultira neprijatnom diskoloracijom koja je posebno uočljiva i neprivlačna, naročito kod žena. Iako nokti možda nemaju vitalnu funkciju kao srce ili drugi organi, oni su i dalje važan deo naših ruku i stopala. Navikli smo se na njihovu prisutnost, pa kada je nema, to deluje neobično.

  • Za te je pojedince ključno održavati savršen estetski imidž, budući da posjeduju sposobnost očarati i ostaviti neposredan dojam kada se uključe u društvene interakcije. Rast gljivica na našim noktima može dovesti do neugledne promjene boje, što rezultira žutim ili crnim izgledom. Ovaj problem, posebno izražen među ženama, značajno utječe na opću dobrobit naših noktiju.

Štetan miris pojačava i prisutnost gljivica, što je raširen problem s kojim se susreću brojni pojedinci. Koje su indikacije i uspješni lijekovi protiv gljivica na noktima? Temeljni postupak za prepoznavanje infekcija noktiju je mikološka dijagnostika. Da bi se postavila ova dijagnoza, uzorak se izvlači iz zahvaćenog dijela nokta.

Točna dijagnoza ovisi o korištenju nativnog mikroskopskog preparata. Od iznimne je važnosti razlikovati gljivičnu infekciju nokta od oštećenja nokta uzrokovanog ozljedom ili drugim oblicima dermatitisa. Naime, osobe s psorijazom često imaju gljivičnu infekciju noktiju. Primarni znakovi takve infekcije su zadebljanje i promjena boje, koji se obično manifestiraju bez ikakve pridružene boli ili dodatnih simptoma.

Ako ne zatražite liječenje, može doći do razvoja upale kože oko nokta. Bez obzira na spol uzročnika, simptomi infekcije ostaju konstantni. Prevladavajući oblik infekcije je distalna subungualna onihomikoza, koja može biti uzrokovana bilo kojim od navedenih čimbenika. Gljivica prodire u nokat s njegova donjeg ruba i postupno napreduje prema ležištu nokta.

Bijela površinska onihomikoza, gljivična infekcija koja zahvaća nokte na nogama, karakterizirana je prisutnošću malih, prozirnih bijelih točkica na noktima. Važno je napomenuti da je proksimalna subungualna onihomikoza, druga vrsta infekcije noktiju povezana s osobama koje žive s HIV-om/AIDS-om, uzrokovana gljivicama Trichophyton spp.

Infekcija se događa kada se ova gljivica infiltrira u kutikulu i uđe u matriks nokta. Posljedice uključuju odvajanje zahvaćenog nokta i smetnju u rastu novog nokta zbog oštećenja matrice. Teška oštećenja noktiju često se opažaju kod pacijenata sa mukokutanom kandidijazom, koju uzrokuje specifični uzročnik Candida albicans. Primjena pritiska može rezultirati ekstrakcijom gnojnog materijala. Prisutnost ovih gljivica može se pripisati čimbenicima kao što su izloženost vlazi i nošenje zatvorenih cipela. Ključno je odmah djelovati i naknadno upotrijebiti prirodni lijek za sprječavanje pojave gljivica. Koji su simptomi gljivica na noktima i koje su preporučene metode liječenja?

Da biste napravili ovaj pripravak, sakupite 6 šalica vode, 3 žlice sode bikarbone i ½ šalice jabučnog octa. Ključ za postizanje konzistentne smjese je dobro sjediniti sve sastojke. Za optimalne rezultate preporuča se koristiti toplu vodu jer ona povećava učinkovitost otopine. Naša metoda uključuje uranjanje stopala u ovu otopinu na 15 minuta, uz istovremenu nježnu masažu pilingom kako bi se poboljšala apsorpcija tretmana od strane kože. Kao alternativu, imate opciju da napravite pastu kombinacijom sode bikarbone i octa, koja se može izravno nanijeti na zahvaćeni nokat.

Za najbolji rezultat, savjetuje se ostaviti pastu da odstoji preko noći ako se odlučite koristiti ovu tehniku. Kako biste izbjegli razvoj “gljivica” na stopalima, ključno je pridržavati se odgovarajućih higijenskih protokola. Nadalje, kada posjećujete zajedničke prostore poput bazena, imperativ je obući prikladnu odjeću.

 

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here