Na Balkanu se u većini domaćinstava i dalje pripremaju tradicionalna domaća jela, unatoč sve većem trendu dostave hrane koji dolazi i na naše područje. S vremenom domaćice razviju sklonost svojim omiljenim loncima i tavama, koji se mogu istrošiti. Vjerojatno većina nas u kuhinji ima barem jednu izgrebanu tavu koju oklijevamo odbaciti. Na kraju krajeva, čini se da je cjenovno prihvatljiv predmet, koji se obično nalazi u mnogim kućanstvima, sve što je potrebno.

  • Uz pomoć portala przyslijprzepis, pokazat ćemo koliko je jednostavno pomladiti staru tavu i, što je još važnije, ponovno je učiniti funkcionalnom. Jeste li primijetili da se vaše starije tave sve više lijepe za hranu svaki put kada ih koristite? Možda vas zanima može li se oštećena posuda popraviti i je li sigurna za korištenje. Rješenje je jednostavno i zahtijeva samo jeftin artikl koji je lako pronaći, uz samo dvije minute vašeg vremena. Koji je pristup da se to postigne?

Nastavite čitati i ne zaboravite isprobati našu provjerenu metodu. Kako možete popraviti oštećenu tavu? Iako se jaka prljavština i mrlje obično mogu oribati grubom spužvom ili žičanom četkom, te metode mogu oštetiti površinu tave. Za brzo i pristupačno obnavljanje posude od lijevanog željeza dovoljna je obična kuhinjska sol. Posudu prije uporabe temeljito očistite mekom, nježnom spužvom i zatim osušite.

  • Započnite stavljanjem tankog sloja soli u suhu tavu i laganim zagrijavanjem na laganoj vatri. Kada sol počne posmeđivati ​​i poprimiti boju sličnu šećernoj trski, možete je izvaditi iz posude i obrisati dno papirnatim ručnikom. Ovaj proces je brz i daje trenutne rezultate. Korištenje soli za pečenje izvrsna je prirodna metoda za produljenje vijeka trajanja vašeg posuđa.

Ova metoda je jednako korisna za lonce. Kako biste spriječili nove ogrebotine na posudi u budućnosti, svakako koristite drvene ili silikonske lopatice za miješanje umjesto metalnog pribora. Kada biste se trebali riješiti starog spremnika? Ako se pitate kada se odvojiti od te posude, primijetite kada se premaz počne zgušnjavati i ljuštiti; ovo je jasan pokazatelj da je vrijeme za zamjenu. Osim toga, ako se na dnu pojave tamne mrlje koje postaju sve uočljivije, pametno je prestati koristiti tu posudu.

  • Oštećeni teflonski premaz može biti opasan po zdravlje. Ključno je imati učinkovitu metodu za sprječavanje trajnog lijepljenja hrane za površinu tave, a vjerojatno mnogi od nas u kuhinji imaju barem jednu tavu s neprijanjajućim premazom. Ovi dijelovi posuđa vrlo su korisni za pripremu naših omiljenih jela, a njihova je primarna prednost mogućnost korištenja znatno manje masnoće zahvaljujući sloju koji se ne lijepi.

Tijekom vremena, neprianjajući premaz tave može se pokvariti, što može rezultirati lijepljenjem hrane na određenim mjestima. Nijedna površina nije otporna na degradaciju, što dovodi do postupnog opadanja njezinih izvornih kvaliteta, što opažamo u smanjenoj kvaliteti naših kulinarskih kreacija. Štoviše, pougljenjene ostatke može biti teško ukloniti, što nas čini manje sklonima korištenju ovog ugroženog posuđa.

Koji se koraci mogu poduzeti kako bi se na tavi stvorio neprianjajući sloj? Jednostavna radnja učinit će površinu zdjele potpuno novom. Ovom metodom vaša se hrana više neće lijepiti, što vam omogućuje da smanjite količinu masnoće koja se koristi u kuhanju. Ova brza i jednostavna tehnika korisna je za određene krvne žile. Iako je ovaj pojačivač možda mnogima nepoznat, on je uistinu izvrstan pristup za kućnu upotrebu.

  • Osobito je pogodan za novije, ekonomičnije tave koje nemaju neprijanjajući premaz, kao i za starije tave kojima se premaz istrošio ili u potpunosti uklonio redovitom uporabom. Koji bi trebali biti sljedeći koraci? Počnite tako što ćete provjeriti je li spremnik potpuno čist, bez tragova hrane ili prljavštine na površini. Iako se deterdžent može koristiti, važno je suzdržati se od njegove uporabe nakon ovog postupka! Posuđe koje ste oprali treba temeljito osušiti.

Zatim uzmite papirnati ručnik natopljen uljem bez mirisa i obrišite unutrašnjost i stranice posude. Zagrijte tavu na vatri 3 do 5 minuta. Iako možete nastaviti dodavanjem ulja u tavu i zagrijavanjem, ova metoda može rezultirati nepotrebnom potrošnjom ulja. Lako možete nanijeti tanak sloj ulja ručnikom kako biste ravnomjerno premazali površinu, jer će ta količina biti dostatna.

  • Posuđe koje je sigurno za pećnicu i ima čeličnu ili plastičnu ručku koja se može skinuti možete staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C oko 35 do 40 minuta. Kad se posudice ohlade nakon pečenja, osušite ih papirnatim ručnikom. Kad god se čini da tava gubi svojstvo neprianjanja ili ako se hrana nedosljedno peče, ponovno nanesite ulje za kuhanje. Nakon pečenja nemojte koristiti sapun za čišćenje posude jer će on ukloniti masni sloj s površine.

Možda ćete primijetiti malo dima kada ponovno zagrijete tavu; ostavite da se slegne prije nego što ga koristite kao i obično. Za daljnje održavanje neprianjajućeg posuđa birajte ulja i masti postojane na visokim temperaturama. Čak i na neprianjajućim tavama mogu se razviti zagorene mrlje od ulja, stoga je preporučljivo da ih se klonite. Za brzo prženje tavu kratko zagrijte na jakoj vatri; međutim, za dugotrajniju upotrebu, poželjno je kuhanje na srednjoj vatri.

  • Upotrijebite plastične, silikonske ili drvene lopatice, kao i drvene žlice, kutlače ili hvataljke. Važno je suzdržati se od korištenja oštrih predmeta koji bi mogli oštetiti površinu. Iako ogrebotine možda neće biti odmah vidljive, one će s vremenom utjecati na performanse tave. Ranije smo govorili o ispravnoj tehnici čišćenja zagorene tave, za koju su potrebni samo voda i nježna strana spužve. Od ključne je važnosti dopustiti da se posuda potpuno ohladi prije pranja. Nadalje, kada je u pitanju pohranjivanje tave, treba je postaviti uspravno ili objesiti odvojeno, pazeći da na vrhu nema drugog posuđa koje bi moglo oštetiti neprijanjajući premaz.
Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here