Kiseli kupus svakako je popularna salata u ovim krajevima. Bogato vitaminom C, savršeno je vrijeme da ga počnete kiseliti ako to već niste učinili, uz pomoć naših korisnih savjeta koje smo vam danas dali… Početni korak u ovom postupku uključuje dodavanje jednog kilograma soli u trideset kilograma kupusa. Započnite odbacivanjem vanjskih listova i nožem pažljivo zarežite korijen.
- Zatim se u bačvu slažu glavice kupusa. Za lakše slaganje preporuča se nekoliko glavica narezati na polovice i četvrtine jer njihov okrugli oblik čini slaganje zahtjevnim. Ovi odrezani segmenti se zatim mogu umetnuti između cijelih glava kako bi se osiguralo da sve glave ostanu uspravne. Za dovršetak montaže potrebno je na vrh postaviti drvenu ili plastičnu stezaljku. Uglavnom, kada se bačva napuni do kraja, na prešu se stavi kamen ili veća posuda napunjena vodom. Međutim, ako ostane prostora, kupus se može brže pokvariti zbog izlaganja zraku. U tim situacijama preporuča se veću plastičnu vrećicu napuniti vodom i staviti preko kupusa.
DODATNI SADRŽAJ:
NEZRELE RAJČICE (ZIMNICA).
Često pripremam početnu seriju, što rezultira potrebom da kasnije napravim drugu seriju, jer se prva obično potroši za samo nekoliko dana. Ova metoda je učinkovita i olakšava brzu pripremu. Iako nisam veliki obožavatelj zelenih rajčica iz Turske, ovo mi se jelo dopalo. hmmm…
SASTOJCI
Zagrijte smjesu: pomiješajte 1 žličicu soli, 500 mililitara ulja, 500 mililitara octa, 200 grama šećera, 200 mililitara vode i 1 vrećicu konzervansa. Ostavite otopinu da se ohladi nakon vrenja.
POVRĆE:
Trebat će vam pet kilograma sitnih zelenih rajčica, dvadeset i pet ljutih papričica, jedna vezica lista peršina, tri do četiri veće glavice češnjaka i jedna vezica lista celera.
PRIPREMA
Odaberite najmanje zelene rajčice jer su savršene za staklenke. Temeljito ih očistite i osušite, pa nježno posložite na pladanj. Pleh stavite u pećnicu zagrijanu na 220 stupnjeva i ostavite da se rajčice duže peku; zapamtite da se točno trajanje može razlikovati ovisno o karakteristikama vaše pećnice. Kada se kozice počnu dizati do vrha, izvadite lim iz pećnice. Budite oprezni kako biste izbjegli prekuhavanje jer to može dovesti do neželjene mekoće.
- Zatim paprike kratko prokuhajte na štednjaku nekonvencionalnom metodom kako biste postigli pougljeni izgled. Crvene paprike posebno su omiljene zbog svog lijepog izgleda kada se stave u staklenke. Bitno je da su ove paprike vitke, duge između 10 i 15 centimetara i blagog okusa. Svaku papriku narežite na 3 do 4 dijela bez uklanjanja sjemenki; jednostavno odbacite dio koji sadrži obraz.
U velikoj zdjeli za miješanje pomiješajte komadiće paprike s rajčicama. Najmanje rajčice neka budu cijele, dok one malo veće prepolovite radi lakšeg slaganja. Na kraju dodajte sitno nasjeckano lišće peršina i celera te nasjeckani češnjak i sve dobro promiješajte. Pažljivo prelijte hladnu otopinu preko smjese i ostavite da nesmetano odstoji 24 sata, povremeno promiješajte kad god ste u kuhinji ili se prisjetite zadatka.
- Nakon puna 24 sata smjesu prebacite u staklenke, pazeći da ostanu uronjene u istu otopinu, zatim pritisnite vrhove i zatvorite staklenke. Da biste napravili otopinu, pomiješajte sve sastojke i zagrijte smjesu dok ne zavrije, zatim pustite da se ohladi. Kada se ohladi, dodajte konzervans i miješajte dok se potpuno ne otopi. DIO: Zelene rajčice poprimaju okus koji podsjeća na papriku, što je vrlo ugodno. Preporučljivo ih je držati na tamnom mjestu.