Mnogi pojedinci pogrešno vjeruju da su to samo uobičajeni prištići ili miteseri i pokušavaju ih ukloniti stiskanjem; međutim, takvi su postupci među najštetnijim izborima koje čovjek može napraviti.
Milije su sićušne, čvrste ciste koje se razvijaju neposredno ispod površine kože. Iako su tipično benigni i često mogu proći nezapaženo, njihova prisutnost može dovesti do estetske nelagode, osobito ako se nalaze na licu – najčešće na kapcima, ispod očiju, na obrazima ili u području nosa. Ove male bijele ili žućkaste mrlje predstavljaju nakupine keratina, prirodnog proteina u koži, koji postaje zarobljen ispod epiderme kao rezultat prekida u procesu obnove kože.
Za razliku od akni i mitesera, milije ne uključuju upalu, bakterije, žlijezde lojnice ili prekomjernu proizvodnju sebuma. Stoga ih ne treba tretirati kao tipične prištiće, jer pokušaji da ih se tretira na ovaj način mogu rezultirati više štete nego koristi.
Tko je podložan razvoju milija i koje je njihovo tipično trajanje?
Milije se mogu pojaviti kod osoba bilo koje dobi i tipa kože, iako su osobito česte među novorođenčadima, gdje su prolazne i obično nestaju same od sebe unutar nekoliko tjedana. Nasuprot tome, milije u odraslih imaju tendenciju postojati znatno duže, traju mjesecima ili čak godinama ako se ne liječe na odgovarajući način.Koji su temeljni uzroci stvaranja milija?Dok točna etiologija milije ostaje nedovoljno shvaćena, stručnjaci identificiraju različite potencijalne čimbenike koji mogu utjecati na njihov razvoj:
Primjena teških, komedogenih kozmetičkih formulacija—osobito onih koje sadrže ulja i silikone—može spriječiti prirodni proces obnove kože.Primjena jakih krema ili lokalnih tretmana, uključujući kortikosteroide ili terapije usmjerene na specifične vrste raka;Ozljede kože koje uključuju opekline od sunca, osipe, ožiljke, kemijski piling, dermoabraziju ili razne druge dermatološke postupke;Genetski čimbenici mogu dovesti do toga da određene osobe razviju milije u nedostatku bilo kakvih vidljivih vanjskih okidača.
Sekundarne milije, koje nastaju zbog traume nanesene koži, obično su povezane s vanjskim čimbenicima, uključujući opekline ili produljeno izlaganje ultraljubičastom zračenju.Pozitivan aspekt je da milije ne predstavljaju opasnost i obično ne zahtijevaju liječenje. Unatoč tome, ako potraju dulje vrijeme, porastu ili dovedu do estetske nelagode ili emocionalnog stresa, postoje sigurne metode za njihovo uklanjanje – doduše isključivo pod stručnim nadzorom.
Dermatolog može uspješno eliminirati milije korištenjem sterilne igle ili male oštrice za stvaranje sitnog reza na koži, nakon čega slijedi pažljivo vađenje sadržaja ciste. Ako se pravilno izvede, ovaj je postupak brz, gotovo bezbolan i ne ostavlja nikakve trajne tragove.Dermatolog također može predložiti:Kemijski pilinzi koji koriste AHA (glikolnu, mliječnu) ili BHA (salicilnu) kiselinu služe za poticanje pomlađivanja kože.Lokalni retinoidi koji se izdaju na recept, poznati po svojoj sposobnosti da poboljšaju staničnu obnovu, također mogu spriječiti razvoj novih milija.
Mikrodermoabrazija i razni drugi profesionalni postupci pilinga kože.Koje radnje treba izbjegavati?Brojni pojedinci pokušavaju eliminirati milije kod kuće, što je značajna pogreška. Evo radnji koje biste trebali izbjegavati:Preporučljivo je suzdržati se od stiskanja, bušenja ili grebanja milija na vlastitu ruku jer takvi postupci mogu rezultirati infekcijom, iritacijom ili trajnim ožiljcima.Suzdržite se od korištenja abrazivnih pilinga, sapuna i kozmetike koji mogu izazvati iritaciju kože.
Izbjegavajte korištenje pare za “otvaranje pora”, jer se milije ne razvijaju unutar pora, a para neće imati nikakve koristi.Preporučljivo je izbjegavati ovisnost o kućnim lijekovima, uključujući paste od sode bikarbone, limuna ili češnjaka, jer mogu dovesti do kemijskih opeklina i pogoršati stanje.Koje mjere se mogu poduzeti da se spriječi stvaranje milijePreventivne mjere obuhvaćaju odgovarajuću njegu kože, posebice osoba koje su podložne njihovom razvoju.Dosljedno čistite lice nježnim proizvodima.Koristite hidratantne kreme koje su formulirane da ne budu komedogene.
Uključite blagi piling u svoju rutinu jednom ili dva puta tjedno.Koristite SPF kreme za zaštitu od oštećenja izazvanih suncem.Suzdržite se od korištenja gustih ili masnih proizvoda, osobito u blizini očiju.Milia ne bi trebala poticati paniku; međutim, njima se također ne treba bezbrižno obraćati. Iako ne predstavljaju medicinsku prijetnju, nužan je promišljen pristup, koji često zahtijeva stručnu pomoć. Umjesto da ih pokušavate samostalno ukloniti i potencijalno naići na komplikacije, preporučljivo je konzultirati se s dermatologom i pravilno njegovati kožu.