Naše najveće bogatstvo doista je naše zdravlje, činjenica koja se često zanemaruje sve dok se bolest ne pojavi. Kada neki organ ne funkcionira pravilno, naše tijelo to poručuje različitim simptomima.
Većina pojedinaca susreće se s početnom fazom masne jetre, često nesvjesne svog stanja. Prvi uočljiv znak bolesti masne jetre može se manifestirati kao bol ili nelagoda na desnoj strani trbuha, smještenoj odmah ispod rebara, što se može pojaviti uz oštećenje jetre; međutim, mnogi slučajevi ne pokazuju nikakve simptome. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) jedna je od najraširenijih bolesti jetre u razvijenim zemljama, sa stopama učestalosti između 30 i 40 posto u Europi. Nadalje, oko 60 posto osoba s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 2 također ima utjecaj NAFLD-a.
Tipični simptomi koji se manifestiraju uključuju umor, slabost, smanjen apetit, gubitak težine, mučninu, bolove u trbuhu i suženje krvnih žila, popraćeno žuticom koja zahvaća kožu i oči. Ipak, prisutnost ovih simptoma može ukazivati na uznapredovali stadij bolesti. Pravovremena identifikacija i intervencija mogu olakšati smanjenje masnoće jetre i spriječiti napredovanje u cirozu. U tim situacijama simptomi kao što su oticanje trbuha i nogu, ekstremni umor i mentalna dezorijentiranost mogu postati sve prisutniji. Hitna liječnička pomoć je potrebna ako dođe do promjene boje stolice ili urina u tamnu ili čak crnu.
Masna jetra se često otkrije slučajno, što naglašava nužnost praćenja ožiljaka na jetri, ključnog pokazatelja napredovanja bolesti. Glavna strategija za liječenje NAFLD-a usredotočena je na pridržavanje zdrave prehrane i povećanje tjelesne aktivnosti. Iako su ove preporuke općenite, one su korisne u smanjenju masti i upale jetre. Nadalje, ako je primjenjivo, gubitak težine je neophodan. Konkretno, osobe s prekomjernom težinom imaju potencijal zaustaviti ili čak poništiti oštećenje jetre tako što će izgubiti sedam do deset posto svoje tjelesne težine.
Brojne studije, posebice poznata studija PREDIMED, ukazuju na povezanost mediteranske prehrane i smanjene incidencije NAFLD-a. Stoga se preporuča uključiti povrće, ribu i maslinovo ulje u prehranu jer su te namirnice bogate omega-3 nezasićenim masnim kiselinama. Nadalje, uključivanje cjelovitih žitarica je korisno zbog značajnog sadržaja vlakana, uz povrće koje je bogato polifenolima i drugim biološki aktivnim tvarima. Dok se masnoća često doživljava kao čimbenik koji doprinosi nastanku masne jetre, fruktoza, slatka pića i drugi jednostavni ugljikohidrati zapravo predstavljaju veći rizik.
Bez sumnje se preporuča suzdržati se od konzumiranja masne, začinjene i prerađene hrane u svim okolnostima; unatoč tome, osobe kojima je dijagnosticirana masna jetra mogu uključiti zdrave masti u svoju prehranu bez pogoršanja stanja. Ključno je razumjeti da se akutna masna bolest jetre razlikuje od nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD). Akutna masna jetra može se pojaviti naglo, osobito tijekom trudnoće ili zbog određenih lijekova ili toksina. Ovo stanje nastaje kada nakupljanje masti u jetri pet puta premašuje težinu jetrenog tkiva.
Niz nasljednih i stečenih poremećaja povezanih s metabolizmom masti može igrati ulogu u ovom problemu; međutim, ključno je da se svaki slučaj masne jetre adekvatno prati i tretira. Poznata kao steatoza jetre ili jednostavno steatoza, masna jetra nastaje kada nakupljanje masti u jetri premaši 5% ukupne težine jetrenog tkiva. Ovo stanje može biti posljedica različitih urođenih i stečenih problema koji se odnose na metabolizam masti.
Elementi koji igraju ulogu u njegovom napredovanju obuhvaćaju tvari i toksine, uključujući alkohol, kortikosteroide i kontraceptive, uz utjecaje prehrane kao što su pretilost, dijabetes, gladovanje, poremećaji metabolizma masti, bolesti gušterače i upalne bolesti crijeva. Nadalje, genetski poremećaji poput cistične fibroze, galaktozemije i Wilsonove bolesti, zajedno s virusnim infekcijama poput hepatitisa C, na sličan su način povezani s pojavom masne jetre.
Primarni uzročnici ovog stanja su pretilost, alkoholizam i dijabetes. Iako se masna jetra povijesno smatrala benignim i neprogresivnim problemom, nedavne studije pokazuju da steatoza može biti prilično teška i može napredovati do ciroze jetre.