Nutricionistica dr. Svetlana Stanišić izričito ne savjetuje korištenje ovog vitamina zbog uvjerljivih istraživanja koja pokazuju njegov negativan utjecaj na očekivani životni vijek, unatoč širokoj potrošnji. Studije su uvjerljivo pokazale da produljena konzumacija određenih vitamina zapravo može rezultirati kraćim životnim vijekom. Stoga je ključno biti oprezan, posebno u pogledu suplemenata, poput vitamina B i E, ističe prof.dr.Svetlana Stanišić.
Prevalencija kroničnih bolesti služi kao podsjetnik na važnost održavanja zdravog načina života. Ključni elementi zdravog života uključuju pridržavanje hranjive dijete i uključivanje dodataka prehrani za jačanje imunološkog sustava. No, prof. dr. Svetlana Stanišić, cijenjena stručnjakinja za prehranu, upozorava na neselektivnu upotrebu suplemenata jer je utvrđeno da dugotrajna konzumacija pojedinih vitamina potencijalno skraćuje životni vijek. Ovo značajno otkriće proizlazi iz opsežnog, široko priznatog i dobro dokumentiranog istraživanja.
Prije deset godina, studija objavljena u časopisu The Journal of the American Medical Association otkrila je da stalna konzumacija vitamina B9 i B12, koji su kategorizirani pod kompleks vitamina B, zapravo može rezultirati smanjenim životnim vijekom i značajno povećanom osjetljivošću na rak. povezane smrti. Tijekom razdoblja od šest godina, i muškarci i žene su praćeni kako bi se utvrdili učinci dnevnog unosa vitamina B. Šokantno, studija je otkrila da su oni koji su vjerno uzimali te dodatke imali 30 posto veću vjerojatnost smrtnosti.
Značajnost ovog postotka nedvojbeno je pokazatelj važnosti nalaza. Koji je temeljni uzrok ove pojave? Jedna od primarnih funkcija vitamina B je opskrba staničnom energijom. Ne samo da podržava fizički rast i proizvodnju energije, već također olakšava brz rast tkiva, uključujući maligne stanice. Iako naše tijelo svakodnevno stvara određeni broj malignih stanica, vitamin B ne bi trebao pospješiti njihovu proliferaciju, već ih eliminirati. Dr. Stanišić je upozorio i na još jedan vitamin. Isto se može reći i za suplementaciju vitaminom E. Istraživanja su otkrila da ovi dodaci zapravo mogu skratiti životni vijek, unatoč činjenici da ih mnogi kardiolozi u Sjedinjenim Državama uzimaju zbog njihovih kardiovaskularnih dobrobiti. To je zato što visoke doze antioksidansa, poput vitamina E, paradoksalno pokazuju prooksidativna svojstva.
Važno je priznati da prisutnost ovih vitamina ne ukazuje na nikakvu štetu, ali je ključno izbjegavati prekomjernu konzumaciju tijekom duljeg trajanja. Preporučljivo je održavati umjereni unos vitamina, koristiti ih povremeno i ograničiti njihovu upotrebu na mjesec ili dva. Međutim, postoji iznimka za vitamin D, budući da su studije utvrdile njegovu povezanost s povećanom dugovječnošću. Unatoč tome, strogo se preporučuje pažljivo praćenje drugih vitamina.
BONUS TEKST:
Ovo je izvanredna priča o ženi koja je zaokupila divljenje globalne zajednice, sama se uzdigavši iz mraka do slave. J.K. Poznate književne kreacije Rowling usredotočene su na očaravajuće pustolovine čarobnjaka Harryja Pottera, serije koja je kasnije postigla uspjeh na filmskom platnu. Njezin život u mnogočemu nalikuje zanosnoj bajci. Trenutačno stručnjaci zagovaraju čitanje knjiga o Harryju Potteru od strane osoba svih dobnih skupina, a Joan se često navodi kao rijetka figura koju obožavaju i djeca i odrasli.
No, početak njezine životne priče bio je daleko od veselja, jer je na svom putu do uspjeha nailazila na brojne prepreke. Ipak, kao i očaravajuće priče koje često čujemo, njezina je završila pozitivno. Nažalost, Joanine tinejdžerske godine bile su pokvarene tragičnim vijestima jer je njezinoj majci dijagnosticirana multipla skleroza kada je imala samo 15 godina. Desetljeće kasnije, 1991., umrla joj je majka, što Rowling smatra najpotresnijim danom u svom životu. Sljedećeg jutra, u sedam sati, njezin je otac nazvao, a ona je već znala poraznu vijest prije nego što je on izgovorio ijednu riječ.
Dok sam žurno silazio niza stube, um mi je proždirao kaotičan vrtlog misli, nalik statici bijelog šuma. Ipak, u tom trenutku nisam mogao pojmiti dubok utjecaj koji će smrt moje majke imati na mene. Ne prođe niti jedan dan a da mi ona ne padne na pamet. Postoji ogromna količina koju žudim podijeliti s njom, nezamislivo obilje, kako je izjavila u intervjuu za Telegraf 2006. Kasnije u svom životu, upustila se u filantropski pothvat, posvetivši nevjerojatnu svotu od čak 16 milijuna dolara za osnovati Kliniku za regenerativnu neurologiju “Anne Rowling” na Sveučilištu u Edinburghu.
Početkom 1990-ih Joan je bila tajnica u Amnesty Internationalu prije nego što je donijela odluku o preseljenju u obalni grad Porto u sjevernom Portugalu. Tijekom vremena koje je tamo provela, podučavajući engleski lokalnim studentima, susrela se s Jorgeom Arantesom, televizijskim novinarom iz Portugala. Njihova je veza procvjetala, što je dovelo do rođenja njihove kćeri Jessice, kojoj su dali ime po jednoj od Joaninih voljenih autorica, Jessici Mitford.
Ubrzo nakon rođenja kćeri, Joan i Jorge odlučili su krenuti svatko svojim putem. Međutim, tijekom tog vremena Joan je doživjela značajnu prekretnicu. Krenula je na put pisanja knjige usredotočene na dječaka koji otkriva svoje čarobne sposobnosti i dobiva poziv da pohađa školu za čarobnjake. Do kraja 1993., kad se vratila u Britaniju, Joan je sa sobom nosila obilje papira prepunih zadivljujućih priča iz svijeta Harryja Pottera.
U nedostatku zaposlenja, krenula je na putovanje posjećivanja različitih kafića u Edinburghu, koristeći pisaći stroj kao alat za pisanje svog uvodnog romana. U društvu svoje male kćeri Jessice, koja je mirno drijemala pokraj nje u kolicima, Rowling je svoju kreativnu energiju pretočila na stranice svoje knjige. Tijekom tog razdoblja živjela je u stanju financijske potrebe, oslanjajući se na državnu pomoć. Rowling razmišlja o ovom poglavlju svog života, priznajući da bi bez tih godina neimaštine stvaranje njezine knjige bilo nemoguće. Ona povlači paralelu, uspoređujući svoju situaciju sa situacijom beskućnika koji se oslanjaju na socijalnu pomoć.