Napuhanost trbuha čest je problem žena koje prolaze kroz menopauzu, ali postoje prirodna rješenja. Uzroci ove nadutosti mogu biti različiti, a obuhvaćaju čimbenike poput nezdrave prehrane, sjedilačkog načina života, stresa, intolerancije na hranu i konzumacije brze hrane. Osim toga, hormonalne fluktuacije također značajno pridonose pojavi nadutosti tijekom menopauze.

Nadutost je uobičajena nuspojava koja se javlja tijekom menopauze zbog fluktuacije estrogena i progesterona, primarnih hormona kod žena. Dr. Wendy Trubou ističe da neravnoteža progesterona, bilo da je preniska ili previsoka, može doprinijeti nadutosti. Kako menopauza napreduje, pad razine progesterona može rezultirati zadržavanjem tekućine u tijelu, što u konačnici dovodi do nadutosti.

Prema ginekologinji Eden Fromberg, kada se smanji ovulacija, smanjuje se i razina progesterona, što dovodi do fluktuacija u razini estrogena i konačnog pada estrogena ispod razine potrebne za menstruaciju. To može uzrokovati zadržavanje viška tekućine u tijelu, što dovodi do nadutosti.Tijekom faze menopauze postoje različiti prirodni pristupi koji mogu učinkovito pomoći u smanjenju nadutostiOsiguravanje odgovarajuće hidratacije je ključno jer se nedostatak tekućine može manifestirati kao zadržavanje tekućine. Neophodno je piti puno vode, jer ograničavanje tekućine može pogoršati simptome nadutosti.

Zauzimanje pažljivijeg stava prema prehrani uključuje razmatranje utjecaja određenih izbora hrane na nadutost. Prerađena hrana, masna hrana, gluten, šećeri i rafinirani ugljikohidrati mogu doprinijeti nadutosti. Kako bi se ublažio ovaj problem, preporučuje se smanjiti konzumaciju ove hrane i uključiti alternative bogate probioticima poput jogurta i fermentirane hrane poput kimchija i kiselog kupusa.

Za promicanje zdravlja crijeva, uključivanje hrane bogate probioticima u vašu prehranu je korisno. Osim toga, konzumacija probiotičkih dodataka može pomoći u održavanju zdravih crijeva. Napuhnutost, na koju može utjecati stres, može se kontrolirati primjenom tehnika za smanjenje stresa kao što su redovito vježbanje, osiguravanje kvalitetnog sna, vježbanje vježbi disanja i dopuštanje dovoljnog odmora.

Za ublažavanje stresa i promicanje općeg blagostanja, uključivanje redovite tjelesne aktivnosti, davanje prioriteta kvalitetnom snu, vježbanje vježbi dubokog disanja i omogućavanje dovoljno vremena za odmor i oporavak vrlo su učinkovite strategije. Međutim, ako uporna nadutost i dalje postoji unatoč primjeni ovih promjena u načinu života, preporučljivo je potražiti savjet liječnika za dodatne mogućnosti liječenja.

BONUS TEKST:

“Mrtvački cvijet”, znanstveno poznat kao Rafflesia arnoldii, nedvojbeno je jedno od najzadivljujućih botaničkih čuda na planetu. Ova izvanredna biljka uspijeva u bujnim tropskim prašumama jugoistočne Azije, prvenstveno naseljavajući očaravajuće otoke Borneo i Sumatru. Ono što izdvaja Rafflesia arnoldii i daje joj dodatnu privlačnost je njen zapanjujuće kolosalan cvat, koji može dosegnuti impresivan promjer veći od jednog metra i prevagnuti na vagi na nevjerojatnih 11 kilograma, čime je zaslužio titulu najvećeg usamljenog cvijeta na svijetu.

Ono što ovu biljku izdvaja nije samo njezina veličina, već i izvanredna strategija preživljavanja. Rafflesia arnoldii, parazitska biljka bez stabljika, lišća ili korijena, oslanja se na vinovu lozu roda Tetrastigma za prehranu. Kroz svoje specijalizirane haustorie, ova biljka apsorbira bitne hranjive tvari i vodu od svog domaćina.

Jedna značajna značajka Rafflesia arnoldii, poznata po svojoj širokoj prepoznatljivosti, je njezin vrlo neugodan miris koji vrlo podsjeća na smrad raspadajućeg mesa. Ovaj neprijatan miris služi ključnoj svrsi u procesu oprašivanja biljke privlačeći insekte, osobito muhe, koje obično polažu svoja jajašca na meso koje se raspada. Dok ove mušice plove cvijetom, nenamjerno prenose pelud s jednog cvijeta na drugi, olakšavajući osnovni proces oprašivanja.

Ugrožena vrsta poznata kao Rafflesia arnoldii suočava se s neizvjesnom situacijom zbog svoje nestašice i specifičnih čimbenika okoliša koji su potrebni za njezin razvoj. Smanjenje njegovog prirodnog staništa kao rezultat krčenja šuma i ljudske intervencije predstavlja ozbiljnu opasnost za njegov daljnji opstanak. Unatoč tome, Rafflesia arnoldii nastavlja plijeniti interes ljubitelja prirode i botaničara iz svih krajeva svijeta, zadržavajući svoj status jedne od najatraktivnijih biljaka na Zemlji.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here