Intrigantna serija pod nazivom „Nečista krv, greh pradedova“ pružila je iskrenu istragu o raznim običajima vezanim za prvu bračnu noć u Srbiji. I roman Bore Stankovića i njegova televizijska serija “Nečista krv” istražuju događaje koji su pridonijeli ovoj općeprihvaćenoj pojavi. Priča naglašava davno izgubljene tradicije koje je vrijeme sakrilo, posebno ističući mučno i brutalno iskušenje s kojim se suočavaju mlade žene: čin snošaja.

  • Ovaj prastari običaj, koji je izazvao veliku pažnju na portalu Stil Kurir, čvrsto je ukorijenjen u gradu Prizrenu, što je prikazano iu romanu i njegovoj televizijskoj adaptaciji. Udubljujući se u te previđene običaje, pripovijest naglašava njihov značaj u povijesti. U književnom delu „Običaji i pesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru“ Ivana S. Jastrebova govori se o intrigantnoj tradiciji poznatoj kao „dovođenje mladenaca“.

Ovaj prastari običaj uključuje ponoćno okupljanje mladenaca, koji pomno biraju prostoriju, pazeći da ponedjeljak ne padne na praznik ili da se poklopi sa spomendanom Usjekanja glave Ivana Krstitelja. Obred vjenčanja odvija se na sljedeći način: bliska prijateljica mladenke, obično mlada žena, zajedno s udatim ženama iz mladoženjine obitelji brižljivo pripremaju mladoženjin krevet u određenoj sobi.

  • Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi slobodan krevet, tradicija nalaže da se krevet smjesti ili u podrum ili u ostavu. Niz vina i slatkih delicija promišljeno je postavljen pored kreveta novopečenog bračnog para. Mladoženja prije nego uđe u određenu prostoriju u kojoj će se podučavati, iskazuje svoje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku roditelja i starijih članova obitelji.

Na isti način mlada pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima prije nego što uz pomoć djevojke povede mladoženju svome mužu. Kada mlada uđe u sobu ili smočnicu, iskazuje poštovanje nježnim ljubljenjem muževe ruke, što označava njegov položaj u domu. Nakon toga mu pomaže da se skine, iako je on obično skida sam, jer joj je neugodno razodjenuti se pred muškarcem kojeg je tek upoznala, iako je s njim u braku.

Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju mladenku da ne odgovara na pitanja i da cijelu večer šuti. Povijesno gledano, bilo je tipično da se mladoženjina rodbina nedolično ponaša tijekom svadbenog veselja. Agresivno su lupali na vrata mladenaca, što je nerijetko rezultiralo oštećenjem prostorija. Ipak, ovo nepristojno ponašanje s vremenom polako nestaje.

  • U zoru mlada žena dolazi na vrata bračne sobe i tiho kuca, pokazujući da je vrijeme za ustajanje i sudjelovanje u tradicionalnom obredu boščaluka. Po uzoru na mladu, nevjesta nježno poljubi muža u čelo. U zamjenu, muž poklanja svojoj ženi zbirku zlatnika, u rasponu od 1 do 30, ovisno o njihovoj financijskoj situaciji (ekvivalent 5-10 pijastera). Mlada održava svoju odjeću iz svog miraza dok se priprema izliti vodu iz vrča da očisti i pomladi one koji se probude iz sna.

U međuvremenu, neženje željno prilaze bračnoj postelji, u pratnji drugih žena, u potrazi za znakovima mladenkina nevinosti. Njihovo nezadovoljstvo ne proizlazi iz sumnje u mladenkinu ​​vrlinu, već iz uvjerenja da su magične moći i nadnaravni utjecaji spriječili mladoženju u konzumiranju svete zajednice. U knjizi stoji da je tradicija da majka izrazi svoje osjećaje kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja.

  • Taj čin predstavlja emocionalno odvajanje sina od majke i posvećenje ženi. Institucija braka, često zanemarena i oblikovana patrijarhalnim običajima, unosi element intrige u prvu bračnu noć i obiteljske odnose. Ovaj misteriozni aspekt obavijen je društvenim tabuima i ukrašen ceremonijalnim značenjem. Nekad su naši preci općeprihvaćali postupke koji se danas smatraju tabuom.

Priče o drevnim obredima, posebno onima vezanim uz prvu bračnu noć, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnoj Srbiji. Važno je prepoznati da neke društvene skupine nastavljaju slijediti ove tradicije, kao što je provjeravanje krvi na posteljini nakon konzumiranja braka.

  • Razlozi iza ovog trajnog običaja su jasni. Pojava krvi u obredu vjenčanja simbolično predstavlja mladenkinu ​​čistoću. No, to je samo jedan element koji unosi dvosmislenost i nelagodu u promišljanje konteksta suvremenog društva. Dok mladenci dijele svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji rođaci stoje na vratima, spremni ponuditi podršku ako mladi par zatreba pomoć dok preživljavaju ovaj osobni trenutak.
Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here