Iskreno i puno boli priznaje kako je njoj i njezinoj obitelji bilo teško prihvatiti da im se sin jedinac oženi muslimankom. Davno je prošlo vrijeme, ali do ovog pomirenja nikad nije došlo; s druge strane, ističe da im je svakim danom sve veći izazov prihvatiti tu situaciju.
Prema tradicionalnim normama i vjerovanjima, mnogi muškarci i žene radije bi se vjenčali unutar svoje zemlje među ljudima iste nacionalnosti i vjere. To često nije samo osobna preferencija, već i dio običaja duboko ukorijenjenog unutar njihove kulture i društva koji obično promiču brak unutar iste zajednice. Zajednička kultura—sličan jezik, tradicija i otvorenost s obitelji i prijateljima doprinose procesu razumijevanja (i prihvaćanja)—što djeluje kao ljepilo na kojemu se temelji stabilan zajednički život.
Ali s napretkom globalizacije i razvojem modernih društava, društvene norme se mijenjaju: međuvjerski i međuetnički brakovi su češći. U današnje vrijeme ljudi u modernom svijetu sve više sklapaju brakove s partnerima koji dolaze iz različitih etničkih, kulturnih ili vjerskih sredina što je često rezultat veće mobilnosti otvorenosti prema različitostima — i naravno ljubavi koja ne poznaje granice.
U našoj zajednici mješoviti brakovi su se uvukli i vruća su tema o kojoj mnogi pričaju i svađaju se. Pa, iako ti brakovi postaju vidljivi, mnogima je još uvijek teško pomiriti se s idejom da se društva transformiraju i da ponekad ljubav ne slijedi ono na što su navikli. Nekih se strahova i predrasuda vrlo teško riješiti, čak i kada su u pitanju vaši srodni članovi. Tako je bila priča o jednoj gospođi koja je nedavno dospjela na društvene mreže i izazvala hrpu komentara; ova priča savršeno odražava sve te poteškoće. Ova žena (koja je majka dječaka koji je oženio djevojku druge vjere – muslimanku) podijelila je svoju emotivnu ispovijest kako ni nakon ovih godina nije mogla prihvatiti taj brak.
Njezina je ispovijest iskrena i puna boli. Opisuje kako je njoj i njezinoj obitelji bilo teško doći do toga da se sin jedinac oženi muslimankom. Vrijeme je prolazilo do ovakvog pomirenja nije dolazilo, s druge strane, svakim danom ističe kako im je sve teže prihvatiti tu situaciju.
Sada je situacija još kompliciranija. Ima snahu za koju je prije nekoliko dana saznala da je trudna. Vijest koja bi inače unijela radost i iščekivanje u kućanstvo sada je samo dodatno unijela tugu i brigu. Kada joj je rečeno da će joj se unuk zvati Muhamet, toliko se uznemirila da je nekoliko dana zaredom morala biti pod jakim sedativima. Za nju je pomisao da njezino prvo unuče nosi ime koje ona smatra neprikladnim potpuno izvan ovoga svijeta i teško ju je prihvatiti.
Ova nam priča pokazuje kako su osjećaji i uvjerenja najčešće ukorijenjeni i koliko je teško promijeniti način razmišljanja, čak i s obzirom na najužu obitelj. U takvim slučajevima ne može se precijeniti vrijednost otvorene komunikacije, razumijevanja i tolerancije. Društveni pomaci i promjene u odnosima među ljudima zahtijevaju otvorenost i spremnost na prihvaćanje različitosti što ponekad može biti prilično problematično, ali često je okosnica izgradnje ugodnog odnosa i suživota.
Ova priča nam pokazuje koliko su emotivnost i uvjerenja u većini slučajeva duboko ukorijenjeni i koliko se mrzi mijenjati stavove čak i kada se radi o najbližoj rodbini. Takve situacije naglašavaju važnost vrijednosti komunikacije, kao i razumijevanja i tolerancije. Reforme na društvenoj, ali i međuljudskoj razini zahtijevaju otvorenost i spremnost na prihvaćanje različitosti što može biti prilično izazovno, ali često je put za uspostavljanje skladnog odnosa i zajedničkog života.
Priča nam pokazuje koliko su emocije i uvjerenja u pravilu duboko ukorijenjeni i koliko je teška promjena stava, čak i u odnosu na najbliže ljude iz najužeg kruga. U takvim situacijama treba istaknuti važnost komunikacije, te razumijevanja i tolerancije. Transformacije koje se događaju u društvu i međuljudskim odnosima zahtijevaju otvorenost — to jest: spremnost na prihvaćanje različitosti (koja može biti teška), ali često je odrednica izgradnje odnosa punih harmonije i suživota.