Moramo priznati da su smrdibube jako dosadne i da izazivaju jezu zato smo našli način kako da ih se zauvijek riješite iz vašeg doma. U nastavku današnjeg članka vam donosimo nekoliko odličnih trikova pa probajte..
- Znaš ono kad zahladi, pa ti dođe da se umotaš u deku, popiješ kafu i uživaš – a onda nešto zazvrči oko lampe ili ti sleti pravo na zavjesu? Eh, to su ti smrdibube, nezvani gosti koji dolaze čim jesen zakuca na vrata. I kao da im nije dovoljno što su dosadne, još i ostave onaj grozni miris kad ih se dotakneš ili, ne daj Bože, zgnječiš.
Al’ nema potrebe da se nerviraš, postoji način da im staviš do znanja da nisu dobrodošle – i to bez hemije, bez skupih sprejeva i bez panike.
Kad temperature padnu, ove tvrdokrilne napasti traže topla i suha skloništa. Nisu one tu da ti pojedu zimnicu, ali bi vrlo rado prespavale zimu u tvojoj zavjesi, iza ormara ili u ćošku plafona. U kuću ulaze kroz pukotine, loše zatvorene prozore, fasadne rupe i sve ono što ti na prvi pogled djeluje nebitno.
Zato je prvi korak u borbi protiv njih – zatvoriti im prolaz. Pregledaj oko prozora, vrata, roletni, fasade i zakrpi sve što diše. Nemaš pojma koliko se kroz najmanju pukotinu može provući cijela kolonija buba.
Stari ljudi kažu: „Gdje miriše bijeli luk, buba ne dolazi.“ I nisu lagali. Smrdibube ne podnose miris bijelog luka i nane. Dakle, što više ovih mirisa oko kuće – to bolje. Evo par praktičnih savjeta:
-
Oljušti čen-dva bijelog luka i stavi ih kod prozora i vrata.
-
Listove nane (ako imaš svježe, još bolje) rasporedi oko ulaza, balkona ili ventilacija.
-
Ako voliš mirisno i moderno, napravi rastvor: u malo vode nakapaj par kapi eteričnog ulja nane i poprskaj okolo – prozore, dovratke, fasadu. Miris je prijatan tebi, a za bube – horor film.
Baštovani imaju još jedan trik – soda bikarbona u vodi. Tom mješavinom prskaju biljke, jer ne samo što tjera smrdibube, već i štiti listove. Nije loše da taj rastvor upotrijebiš i oko stana ako si u prizemlju ili imaš cvijeće na balkonu.
Ajde, recimo da su ti ipak nekako ušle u kuću. Sad treba da znaš najvažnije: nemoj ih ubijati! Jer čim se osjete ugroženo, ispuštaju onaj nesnosni smrad – i po sebi, i po prostoru.
Dakle:
-
Ne hvataj ih rukama – koristi papir, rukavice ili plastičnu čašu.
-
Nježno ih pokupi i iznesi napolje. One jesu dosadne, ali nisu opasne.
-
Ako su na zidu, ne maši ih metlom – bolje ih je mirno pokupiti nego kasnije prati zidove i zračiti prostoriju satima.
Da se razumijemo – smrdibube ne grizu, ne skaču i ne prenose bolesti. Ali zato su uporne, dosadne i teško ih je ignorisati kad ih ima više. Njihov glavni problem nije što „napadaju“, već što se znaju zavući i ostati neprimijećene dok ih odjednom ne bude na desetine.
Zato je prevencija pola posla. Ako ih ove godine preduhitriš – dogodine će ih biti manje. Svaka zatvorena pukotina, svaki list nane i svaki kap ulja može značiti jednu bubu manje.
Zatvori pukotine, poprskaj nana-ulje, rasporedi bijeli luk i budi miran. Smrdibube će pobjeći kud god znaju, jer njihov nos ne podnosi te prirodne mirise.
A ti sjedi, uživaj u toplini svog doma – bez zvrčanja, bez letećih iznenađenja i bez onog “fuj” momenta kad moraš da čistiš zavjesu zbog jednog krilatog uljeza.