Trnci i utrnulost u nogama simptomi su koje uvijek treba shvatiti ozbiljno, jer mogu ukazivati ​​na to da vaše tijelo pokušava prenijeti vitalne informacije o vašem zdravlju. Diljem svijeta nebrojeni pojedinci doživljavaju različite varijacije sindroma nemirnih nogu (RLS), koji mogu varirati od blagih do izrazito teških simptoma. Ovaj se sindrom manifestira kroz niz uznemirujućih znakova, uključujući nelagodu u nogama, potrebu za neprestanim pomicanjem nogu – čak i kada sjedite ili se pokušavate opustiti – bol u stopalu i osjećaj svrbeža.

Znakovi sindroma nemirnih nogu često se pojačavaju noću, što dovodi do poremećaja spavanja i smanjenja ukupne kvalitete života, što u konačnici može omesti sposobnost obavljanja svakodnevnih zadataka. Iako RLS nije klasificiran kao ozbiljan zdravstveni problem u smislu da je opasan po život, nedvojbeno može imati značajan negativan učinak na vaše blagostanje.

Uzroci koji stoje iza nastanka ovog sindroma mogu varirati i obično se klasificiraju u dvije primarne kategorije: primarni i sekundarni uzroci. Po prirodi nasljedni, primarni simptomi često su povezani s genetskim čimbenicima koji potječu iz regije mozga koja upravlja kontrolom kretanja. Suprotno tome, sekundarni tip RLS-a može proizaći iz niza zdravstvenih problema, uključujući trudnoću, anemiju, oštećenje perifernih živaca, oslabljenu funkciju bubrega i degenerativne bolesti kralježnice. Osim toga, određeni lijekovi, poput antidepresiva i antipsihotika, zajedno s prekomjernim unosom kofeina, alkohola i nikotina, mogu pogoršati simptome ili čak potaknuti njihovu pojavu.

Tipično, klinička slika se koristi za dijagnosticiranje sindroma nemirnih nogu, iako mogu biti potrebne dodatne laboratorijske pretrage kako bi se eliminirali drugi mogući uzroci simptoma. Testovi koji se mogu provesti uključuju analizu krvne slike, razine hormona i funkcije bubrega. Propisano liječenje ovisi o nalazima ovih pretraga i može uključivati ​​uzimanje vitamina, minerala, analgetika, sedativa, kao i bavljenje određenim vježbama za ublažavanje simptoma.

Ustajanje i buđenje mogu pomoći u smanjenju nelagode, a prije spavanja je poželjno i istegnuti se. Na primjer, preporučuje se sjedenje na podu s ravnim nogama i lagano savijanje gornjeg dijela tijela prema naprijed kako biste posegnuli za rukama. Osim toga, prakticiranje joge, koja uključuje istezanje, duboko disanje i tehnike opuštanja, može se pokazati korisnim.

Osobe koje pate od RLS-a trebale bi se kloniti pića koja sadrže kofein, uključujući kavu i zeleni ili crni čaj, jer kofein može nepovoljno utjecati na cirkulaciju i pogoršati simptome. U slučajevima kada je RLS povezan s nedostatkom željeza, preporučljivo je konzumirati hranu bogatu željezom poput crvenog mesa, suhih šljiva i cikle.

Postoji recept za prirodnu mješavinu čaja koji može pomoći u ublažavanju simptoma RLS-a. Ova infuzija se pravi tako što se nasjeckani šipak pomiješa s cvjetovima kamilice, koji se zatim potope u prokuhanu vodu nekoliko minuta. Nakon što je čaj procijeđen i ostavljen da se malo ohladi, dodajte limunov sok i med. Kako bi se postiglo maksimalno ublažavanje simptoma, preporučuje se konzumiranje ovog čaja više puta tijekom dana.

Ako primijetite da se vaši simptomi ne poboljšavaju ili se pogoršavaju, od presudne je važnosti kontaktirati svog liječnika za dodatne smjernice i moguće prilagodbe u liječenju. Pravodobno prepoznavanje simptoma i odgovarajući odgovor ključni su za poboljšanje kvalitete života. Ako ste ove informacije smatrali korisnima, razmislite o tome da ih podijelite sa svojim prijateljima kako biste im pomogli u razumijevanju ovog sindroma i dostupnih metoda za njegovo rješavanje.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here