Pojedinci sve više dijele svoje probleme s kvalitetom sna. Čimbenici poput stresa, užurbanog načina života i vremenskih promjena igraju ulogu u ovom problemu, zbog čega se mnogi probude s osjećajem iscrpljenosti i uskraćenosti za odmor. Doktorica Irena Đorđević, psihijatrica i psihoterapeutkinja, u emisiji je govorila o razlozima nesanice i dala prijedloge za poboljšanje sna.

  • Što je zapravo nesanica? Može se pojaviti u različitim oblicima, kao što su problemi s uspavljivanjem, buđenje tijekom noći ili prerano jutarnje ustajanje. Ovi poremećaji rezultiraju osjećajem umora i nedostatkom odmora tijekom dana. Iako je idealna količina sna u rasponu od 8 do 9 sati, ovo trajanje može se razlikovati ovisno o čimbenicima kao što su dob, genetski čimbenici i zdravstveno stanje pojedinca.

Pokazatelji problematičnog sna Uz umor i poteškoće s fokusiranjem, simptomi koji upućuju na to da ne spavate dobro uključuju: Razdražljivost Izazovi s dnevnim aktivnostima Emocionalne fluktuacije Nedostatak motivacije Kako biste poboljšali kvalitetu sna, dr. Đorđević preporučuje prakticiranje dobre higijene spavanja slijedeći ove savjete: Onemogućite uređaje: sat vremena prije spavanja isključite mobitel, računalo i sve druge uređaje koji ometaju san.

  • Večernje rutine: Uključite umirujuće aktivnosti poput tople kupke, biljnog čaja ili nježne glazbe. Klonite se lijekova koji se izdaju bez recepta: Dok sredstva za spavanje mogu pružiti kratkoročno olakšanje, njihovo korištenje tijekom duljeg razdoblja bez savjeta liječnika može rezultirati komplikacijama. Nesanica koja traje dulje od dva tjedna zahtijeva dodatnu procjenu jer bi mogla biti povezana s anksioznošću, depresijom ili drugim zdravstvenim problemima. Ako primijetite ove znakove, preporučljivo je potražiti savjet liječnika.

BONUS TEKST

Ako uživate u mliječnim proizvodima, sirutka vam je vjerojatno poznata. Sirutka je tekućina koja ostaje nakon zgrušavanja mlijeka. Ovaj proces dijeli mlijeko na dvije komponente: čvrsti dio poznat kao skuta i tekući dio koji se naziva sirutka. Bilo u svom prirodnom stanju ili kao dodatak, kozja sirutka postala je bitan izbor hrane za pojedince koji prihvaćaju zdrav način života.

  • Mnoga su istraživanja pokazala da kozja sirutka pomaže kod mršavljenja, pospješuje probavu, jača kosti te se savjetuje osobama s dijabetesom tipa 2. Osobe s alergijama, uključujući djecu, mogu ga sigurno konzumirati. Mala djeca često imaju alergije ili intoleranciju na kravlje mlijeko zbog proteina kazeina koji sadrži. Nasuprot tome, kozje mlijeko ima znatno nižu razinu ovog proteina, što ga čini podnošljivijim za većinu ljudi. Kako treba konzumirati kozju sirutku?

Dnevna količina kozje sirutke koja je neophodna, poželjna i dopuštena može varirati ovisno o našim ciljevima. Idealan dnevni unos je 500 mililitara, a najkorisnije ga je konzumirati ujutro na prazan želudac. Za one koji se bave sportašima ili redovito vježbaju, također je preporučljivo piti kozju sirutku nakon treninga. Važno je prepoznati da osobe s problemima s bubrezima trebaju izbjegavati pretjeranu konzumaciju kozje sirutke zbog povišene razine proteina.

  • Stoljećima je kozja sirutka imala važnu ulogu u tradicionalnoj medicini. Hipokrat ga je preporučivao za jačanje imuniteta i borbu protiv umora. U moderno doba ljudi s različitim zdravstvenim problemima, uključujući bolesti jetre, često se potiču na konzumaciju kozje sirutke. Međutim, važno je razumjeti da iako može pozitivno utjecati na oporavak, ne osigurava izlječenje.

Kozja sirutka i zdravlje pluća Dok konzumiranje kozje sirutke kao dodatka prehrani tijekom šest tjedana može smanjiti otežano disanje, ne poboljšava funkciju pluća niti poboljšava kvalitetu života osoba s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB). Dakle, kozja sirutka pomaže u čišćenju pluća, ali nije dovoljna za učinkovito liječenje plućnih bolesti. Kozja sirutka služi kao prirodni čistač jetre.

  • Savjetuje se da osobe s masnom jetrom konzumiraju dvije čaše kozje sirutke ujutro, idealno dva sata prije doručka. Međutim, važno je napomenuti da to samo po sebi neće riješiti problem; bitne su promjene u prehrani. To uključuje uklanjanje prerađene hrane i masnih namirnica iz prehrane uz povećanje potrošnje proteina. Osim toga, kozja sirutka ne smije se konzumirati dulje od dva tjedna.

 

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here