Vastu je drevni vedski sistem uređenja prostora, porijeklom iz Indije, koji se temelji na principima usklađivanja životnog prostora s prirodnim elementima kako bi se poboljšala energija u domu.
- Cilj ove filozofije jeste da se u prostoru uspostavi harmoničan protok energije, što donosi blagostanje, zdravlje i finansijsku stabilnost. Često se uspoređuje s kineskim feng šuijem, ali ima sopstvena pravila koja su oblikovana prema indijskim svetim tekstovima i geografskim specifičnostima.
Jedno od osnovnih učenja Vastu filozofije jeste da predmeti i njihovo mjesto u prostoru mogu imati direktan utjecaj na materijalno stanje domaćinstva. Na primjer, preporučuje se da metla nikada ne bude ostavljena pored namještaja ili blizu mjesta gdje se čuvaju vrijednosti i novac. U Vastu simbolici, metla je povezana s siromaštvom i njen kontakt s finansijskim simbolima može metaforički odvući novac iz doma. Zato se savjetuje da se metla čuva u posebnom kutku, diskretno odvojena od svakodnevnog prostora.
- Još jedan čest propust u uređenju doma jeste držanje lijekova u kuhinji. Kuhinja se prema Vastu smatra svetim prostorom, jer je to mjesto gdje se priprema hrana – izvor zdravlja i vitalnosti. Unošenje lijekova, koji simbolizuju bolest, narušava tu harmoniju. Preporučuje se da se lijekovi čuvaju u spavaćoj ili dnevnoj sobi, gdje neće remetiti pozitivnu energiju hrane i zdravlja.
Kad je riječ o biljkama, i one imaju važnu simboliku u ovom sistemu. Biljke sa trnjem, poput kaktusa, prema Vastu privlače negativnu energiju, stres i konflikte. Zbog toga se ne preporučuje njihovo držanje unutar kuće. Umjesto toga, dom bi trebalo krasiti zelene, raskošne biljke koje simbolizuju rast, obilje i pozitivnu vibraciju. Biljke poput tulsi (sveta bosiljak), zlatnog puzavca ili bambusa smatraju se idealnima za privlačenje duhovnog i materijalnog prosperiteta.
- Zidovi doma također igraju važnu ulogu u održavanju pozitivne energije. Porodice s djecom često se susreću s problemom crtanja i žvrljanja po zidovima, što je uobičajena faza u razvoju dječje kreativnosti. Međutim, prema Vastu učenju, prljavi zidovi, nasumične linije i neuredne površine mogu blokirati protok novčane energije i čak uzrokovati finansijske dugove. Redovno održavanje zidova čistim, svježim i svijetlim dio je rituala koji pomaže u očuvanju harmonične atmosfere.
Posebna pažnja pridaje se severoistočnom dijelu doma, koji se u Vastu smatra najvažnijim sektorom za privlačenje novca i duhovnog blagostanja. Taj dio doma uvijek treba biti uredan, svijetao i prozračan. Preporučuje se izbjegavanje zatrpavanja tog prostora namještajem, starim stvarima ili neredima. Po mogućnosti, u tom dijelu doma može se postaviti oltar, biljka ili posuda s čistom vodom, kao simbol duhovne pročišćenosti i obilja.
- Još jedan savjet odnosi se na južni dio kuće, koji prema Vastu ne bi trebao sadržavati simboliku vode. To znači da se tamo ne preporučuje postavljanje akvarijuma, fontana niti slika vodopada ili rijeka. Voda u ovom dijelu može poremetiti ravnotežu elemenata i izazvati finansijske gubitke. Umjesto toga, u južnom dijelu poželjni su motivi vatre i zemlje, poput svijeća, keramike ili toplih boja.
Vrata kupatila su još jedan detalj koji često biva zanemaren. Prema Vastu, vrata ovih prostorija bi uvijek trebala biti zatvorena, jer se smatra da kupatilo sadrži energiju otpuštanja i eliminacije. Otvorena vrata kupatila mogu simbolično “povući” energiju bogatstva i blagostanja iz ostatka doma, poput vode koja neprestano otiče. Zatvorena vrata pomažu u očuvanju finansijske stabilnosti i održavanju energetske ravnoteže u prostoru.
- U dodatku ovom drevnom znanju o prostoru, zanimljivo je spomenuti i jednu prirodnu tvar – med – koji, prema modernim istraživanjima i istorijskim zapisima, ima gotovo neograničen rok trajanja. Arheolozi su u egipatskim grobnicama pronašli tegle meda stare preko 3000 godina, koje su bile i dalje jestive. Med ima nizak sadržaj vlage, visok udio šećera i sadrži enzim glukoza oksidazu, koji u kontaktu s vodom proizvodi vodonik-peroksid, čime se štiti od kvarenja. Osim kao hrana, Egipćani su ga koristili za balzamovanje i dezinfekciju, zbog njegovih prirodnih antibakterijskih svojstava.