Phil, koji je i inače poznat na Instagramu po svom posvećenom očinstvu, nije očekivao nikakvu spektakularnu promjenu. Mislio je da će se djeca možda malo buniti, dosadjivati, pa će ih opet vratiti na staro. Ali ono što je uslijedilo, potpuno ga je zateklo – porodična dinamika se preokrenula, i to na bolje.
E, kad čovjek kaže “dosta je”, pa okrene stvari naglavačke – tek onda vidi koliko je zapravo moguće promijeniti svakodnevicu. Tako ti je i Phil Mackenzie, otac četvorice sinova, odlučio da napravi jedan hrabar korak: izbacio je TV i mobitele iz života svoje djece na 30 dana. I što se desilo? Prava mala čuda u njegovom domu – mir, smijeh, druženje, zdravije navike… sve ono što mnogima danas fali, samo zato što su nam oči stalno prikovane za ekrane.
Tokom tih 30 dana digitalne apstinencije, primijetio je sedam velikih promjena u ponašanju i svakodnevici svojih sinova. Evo kako je sve izgledalo, svojim riječima i iskustvima:
Prva stvar koju su on i supruga primijetili bila je značajno smanjenje konflikata među djecom. Prije su često dolazili u situacije da ih razdvajaju, smiruju i opominju. Ali čim su ekrani nestali, sinovi su počeli više sarađivati, zajednički se igrati, smijati se i pomagati jedni drugima. Njihova međusobna povezanost je procvjetala.
Bez TV-a i telefona, dječji mozgovi su se otvorili, a mašta počela raditi punom parom. Igrali su se satima, izmišljali igre, pravili kule od jastuka, crtali, kreirali “misije” i avanture. Više nije bilo “dosadno mi je” – sada su sami sebi bili najbolji izvor zabave.
Prije bi se, čim dobiju novu igračku, zainteresovali na dvije-tri minute i brzo prešli na nešto drugo. Sad, bez ekrana, igračke su dobile pravo značenje. Djeca su se igrala duže, detaljnije, sa više pažnje. Isto važi i za zadatke – više nije bilo moljakanja za još 10 minuta crtića prije nego što se obuju i izađu. Sve je išlo brže, lakše, s manje otpora.
Ranije je bilo teško okupiti djecu za stolom – neki bi jeli ispred TV-a, neki bi samo nešto gricnuli. Sad je svaki obrok postao vrijeme zajedništva. Djeca su jela pažljivije, slušala jedni druge, pa čak i razgovarala o tome šta su im se desilo tog dana. Kao prava mala porodična okupljanja, bez ometanja.
Napadi bijesa su se značajno smanjili. Iako ih, naravno, nije moguće potpuno izbjeći, njihova učestalost je pala. Djeca su bila mirnija, emotivno stabilnija i staloženija. Kao da su im se i tijelo i um konačno malo odmorili od stalne stimulacije.
Možda najneočekivanije – djeca su počela uživati u knjigama. Prije su knjige bile dosadne i „spore“ u poređenju s video sadržajem. Ali sada su postale omiljene. Čitanje pred spavanje je postalo svakodnevna rutina, a pažnja i interesovanje za priče porasli su nevjerovatno.
Na kraju, i Phil i njegova supruga osjetili su promjenu – ne samo kao roditelji, nego i kao par. Bilo je više mira u kući, manje stresa, više povezanosti. Djeca su bila prisutna u svakom smislu te riječi, a roditeljstvo – iako nikad lagano – postalo je zahvalnije.
Phil zaključuje da nikada nije mogao ni zamisliti koliki uticaj može imati samo 30 dana bez ekrana. Naravno, ne zagovara potpunu eliminaciju tehnologije, već podsjeća da treba postojati ravnoteža. Digitalna pauza ne mora biti stalna, ali može biti čudotvorna ako se uvede povremeno – kao reset za cijelu porodicu.
Ako se ikada osjetite preplavljeni vrištanjem, neredom i borbom za pažnju dok ekran trepće u pozadini – možda je vrijeme da i vi pokušate. Nije lako na početku, ali kako kaže Phil:
“Mi nismo izgubili nešto, mi smo pronašli jedno drugo.“
I to je možda najljepša stvar koju roditelj može poželjeti – da vidi svoju djecu sretnu, povezanu i prisutnu. Bez filtera. Bez pozadine. Samo prava ljubav i pažnja.