Izgrebani lonci i tave često su prirodna posljedica rutinskih kuhinjskih zadataka; međutim, to ne znači da su lišeni funkcionalnosti. Jednostavnim metodama može se pomladiti njihovo stanje i produljiti upotrebljivost. Često se primjećuje da sa svakom upotrebom hrana ima tendenciju sve tvrdoglavije prianjati na staro posuđe. Možda ćete se zapitati mogu li se ti predmeti obnoviti i jesu li vrijedni daljnje upotrebe.
Srećom, moguće je vratiti posuđe u funkcionalno stanje uz minimalan trud i uobičajene kućanske potrepštine. Kakav je postupak za popravak izgrebane posude? Dok gruba spužva ili žičana četka mogu pomoći u uklanjanju upornih mrlja, takve metode mogu nenamjerno pogoršati oštećenje površine posuđa. Prirodan i siguran pristup za pomlađivanje lonaca od lijevanog željeza ili sličnih materijala uključuje upotrebu soli. Da biste pripremili tavu, počnite je pažljivim čišćenjem mekom spužvom, pazeći da je nakon toga potpuno suha.
Primjena kuhinjske soli:
Započnite posipanjem tankog sloja soli po suhoj tavi i stavite je na laganu vatru. Kada sol počne dobivati zlatno-smeđu nijansu, može se skinuti s vatre. Nakon toga papirnatim ručnikom obrišite dno zdjele. Ishodi: Ova tehnika daje brze rezultate i može značajno produžiti životni vijek vašeg posuđa. Kada je vrijeme za razmišljanje o zamjeni spremnika? Ako primijetite tamne mrlje ili zadebljanje ljuskica na dnu tave, pametno je razmisliti o njenoj zamjeni.
Degradacija teflonske prevlake predstavlja potencijalni zdravstveni rizik; stoga je važno odmah prepoznati kada posuđe više nije sigurno za upotrebu. Postoji li način za nanošenje novog neljepljivog sloja? Dok se neprijanjajući premaz na posuđu za kuhanje s vremenom smanjuje, takvo propadanje ne zahtijeva odlaganje posuđa. Postoji jednostavan pristup za vraćanje površine koja se ne lijepi: Započnite s temeljitim čišćenjem, pazeći da je posuda potpuno oprana kako biste uklonili sve ostatke hrane.
Preporučljivo je izbjegavati korištenje sapuna nakon ovog postupka jer može skinuti zaštitni sloj masti. Za pripremu zdjele temeljito očistite unutrašnjost i rubove papirnatim ručnikom koji ste navlažili uljem bez mirisa. Za postupak zagrijavanja, postavite posudu na izvor topline i ostavite je da se zagrije 3 do 5 minuta. Alternativno, pleh se može staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C na 35 do 40 minuta.
Održavanje: Ako primijetite smanjenje neprianjajućih svojstava tave, preporučljivo je ponovno izvršiti tretman uljem. Dodatne preporuke uključuju izbjegavanje uporabe metalnog posuđa; radije se preporučuje korištenje kuhinjskih alata od silikona, drveta ili plastike kako bi se spriječile ogrebotine.
Preporuča se suzdržati se od kuhanja na povišenim temperaturama jer je srednja temperatura prikladna za većinu jela i pridonijet će produljenju vijeka trajanja posude. Što se tiče pravilnog skladištenja, prilikom slaganja tava između njih je pametno staviti zaštitni sloj, poput tkanine ili papira, kako biste spriječili moguća oštećenja. Pridržavanje ovih jasnih preporuka poboljšat će funkcionalnost vaših kuhinjskih aparata, produžiti njihov vijek trajanja i smanjiti potrebu za novim posuđem.