Karla Mičel: Borba s rakom debelog crijeva i edukacija o Lynchovom sindromu

Karla Mičel (36), žena iz Velike Britanije, prošla je kroz nevjerojatan i izazovan put nakon što joj je dijagnosticiran rak debelog crijeva. Njena priča počinje u januaru 2021. godine, kada je primijetila da joj srce kuca brže nego obično. Iako nije odmah pridavala previše pažnje tim simptomima, ubrzo su uslijedili bolovi u nogama i poteškoće s disanjem. Početno je pretpostavila da ulazi u menopauzu, ali je ipak odlučila posjetiti doktora kako bi provjerila svoje zdravlje.

Simptomi koji su ukazivali na ozbiljan problem

Početne pretrage otkrile su da je Karla anemična. Iako je ovo bio prvi znak koji je upućivao na ozbiljan problem, doktori su insistirali na daljnjim testovima kako bi otkrili uzrok anemije. Kolonoskopija, postupak koji omogućava detaljan pregled debelog crijeva, otkrila je šokantnu dijagnozu – rak debelog crijeva. Ova dijagnoza bila je za nju potpuno iznenađujuća, jer rak debelog crijeva obično se povezuje s osobama starije životne dobi, a Karla je bila mlada žena.

Rak debelog crijeva često uzrokuje anemiju, a statistike pokazuju da čak 75% osoba oboljelih od ove vrste raka pati od anemije, što je bio slučaj i s Karlom. Ovaj uznemirujući nalaz promijenio je njen život zauvijek.

Lynchov sindrom: genetski faktor koji je promijenio njezinu budućnost

Karla nije prestala s ispitivanjima svog zdravlja. U aprilu 2022. godine, nakon daljnjih testova, dijagnosticiran joj je Lynchov sindrom, genetski poremećaj koji značajno povećava rizik od razvoja raka debelog crijeva, ali i drugih vrsta raka, poput raka jajnika i maternice. Lynchov sindrom, koji se prenosi genetski, učinio je Karlu još više svjesnom opasnosti s kojom se suočava. No, odlučila je podijeliti svoju priču kako bi podigla svijest o ovom sindromu.

Iako je Lynchov sindrom rijedak, Karla je sada posvećena edukaciji drugih o ovom nasljednom poremećaju, potičući ljude da prepoznaju simptome raka debelog crijeva. Njezin cilj je razbiti stigmu koja povezuje rak debelog crijeva isključivo sa starijim osobama i potaknuti sve generacije da se podvrgnu testiranjima, osobito oni koji imaju genetske predispozicije.

Simptomi raka debelog crijeva: važno je prepoznati znakove na vrijeme

Simptomi raka debelog crijeva mogu uključivati promjene u pražnjenju crijeva, bolove u trbuhu, neobjašnjiv gubitak težine, umor i prisutnost krvi u stolici. Iako Karla nije imala sve ove simptome, osjećala je dovoljno zabrinutosti zbog problema sa srcem, disanjem i anemijom, te je odlučila posjetiti doktora. Na sreću, zbog njezine odlučnosti da potraži pomoć, njen rak je otkriven u fazi kada je bilo moguće provesti liječenje. Jako je bitno, ako osobe primijete bilo kakve neobične simptome, da se podvrgnu medicinskim testiranjima.

Operacija i kemoterapija: borba za život

Nakon dijagnoze raka debelog crijeva, Karla je bila podvrgnuta operaciji poznatoj kao hemikolektomija, koja je trajala više od četiri sata. Liječnici su uklonili malignu leziju, okolne limfne čvorove te oko trećinu njenog crijeva. Prvobitna procjena bila je da je rak u ranoj fazi, što je značilo da se nije proširio izvan crijevnog zida, te je liječenje moglo biti jednostavnije.

Kako bi se borila protiv bolesti, Karla je započela tretman kemoterapijom. Tri runde kemoterapije bile su nužne kako bi se uništile preostale rakove stanice i smanjio rizik od ponovnog izbijanja bolesti. Iako je liječenje bilo iscrpljujuće, Karla je bila odlučna i hrabra. Uspješno liječenje donijelo je rezultate – trenutno je u stanju remisije.

Karla Mičel je primjer hrabrosti i odlučnosti u suočavanju s teškom dijagnozom. Njezin cilj je pomoći u razbijanju stigme oko raka debelog crijeva i educirati ljude o važnosti testiranja, posebno onih s genetskim predispozicijama poput Lynchovog sindroma.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here