Nedavno je Instagram predstavio navodno učinkovitu metodu koja tvrdi da može ublažiti nelagodu od uboda komaraca. Jeste li se susreli s hackom protiv uboda komaraca? Čini se da kora banane doista može olakšati svrbež povezan s ubodima komaraca. Ova se učinkovitost pripisuje prirodnim uljima prisutnim u kori banane, koja imaju umirujuća svojstva.
Kako je emilyxlevi objavila u objavi na Instagramu, svrbež se može ublažiti jednostavnim nanošenjem mesnate strane kore banane na zahvaćeno područje, što rezultira postupnim smanjenjem nelagode. Ova metoda, prikazana u pratećem videu, zainteresirala je impresivnih 20 milijuna gledatelja, čiji su komentari dodatno potvrdili njezinu učinkovitost.
Istraživanja pokazuju da kore banane sadrže spojeve, uključujući tanine, alkaloide i flavonoide, koji im daju sposobnost učinkovitog odvraćanja komaraca.
BONUS TEKST:
Večernja atmosfera bila je vesela i uživancija, sve dok mir nisu naglo prekinuli komarci. Kako biste ublažili smetnje koje uzrokuju ovi dosadni insekti, preporuča se pridržavati se uputa stručnjaka, jer će to znatno ublažiti tegobe povezane s ubodima komaraca. Nadalje, bitno je prepoznati moguće nedostatke povezane s tipičnim kućanskim rješenjima.
Kao što je primijetio alergolog i imunolog Pejel Gupta, primjena hladnoće na ubod komarca može ublažiti nelagodu i smanjiti upalu, čime se može ublažiti svrbež. Sveučilište u Michiganu preporučuje nekoliko metoda za postizanje ovog olakšanja, uključujući korištenje obloga s ledom, namakanje krpe u najhladnijoj dostupnoj vodi ili usmjeravanje mlaza hladne vode na zahvaćeno područje.
Kreme za ublažavanje svrbeža preporučuje Ana Guanč, dermatologinja s Kalifornijskog instituta. Ona predlaže da pojedinci istraže korištenje krema i losiona posebno formuliranih za ovu svrhu, koji obično uključuju sastojke kao što su hidrokortizon, lidokain ili benzokain. Prije korištenja krema koje sadrže hidrokortizon nužno je potražiti savjet liječnika, ističu iz cijenjene klinike Mejo, zbog mogućih nuspojava. Fotografija koju je snimila Profimedia ilustrira nelagodu koju izaziva ubod komarca koji svrbi.
Antihistaminici Za brzo ublažavanje tegoba, može se razmotriti niz antihistaminika na tržištu. Kao što je primijetio dr. Guancha, ovi lijekovi djeluju tako da blokiraju aktivaciju histaminskih receptora, smanjujući tako svrbež i upalu na mjestu ubrizgavanja. Ipak, preporuča se konzultirati se sa zdravstvenim radnikom ili ljekarnikom prije njihove uporabe. Alkohol Prema dr. Guanchi, alkohol za dezinfekciju može ponuditi privremeno olakšanje od iritacije uzrokovane ubodima komaraca.
Iako pruža brzo i učinkovito rješenje, brzo isparava, nudi samo djelomično hlađenje kože i ublažava svrbež. Međutim, važno je prepoznati da prekomjerna uporaba alkohola može biti štetna za kožu, rezultirajući iritacijom i perutanjem. Nadalje, istraživanje je pokazalo da konzumacija alkohola znatno povećava šanse za privlačenje komaraca.
Precizan mehanizam kojim komarce privlači alkohol nije u potpunosti shvaćen; međutim, neki istraživači predlažu da povećanje tjelesne temperature povezano s konzumacijom alkohola može objasniti povećanu privlačnost ovih dosadnih insekata. Za ublažavanje tegoba matičnjak djeluje umirujuće. Korištenje pripravaka koji sadrže eterična ulja, poput limuna ili eukaliptusa, jedan je od učinkovitih načina za ublažavanje svrbeža koji nastaje nakon uboda komaraca.
Dr. Guancha ukazuje da sastojci prisutni u ovim formulacijama mogu imati sposobnost ublažiti upalu, ubrzati proces ozdravljenja i smanjiti rizik od infekcije. Stručnjaci preporučuju da se osobe, osobito trudnice, dojilje i djeca, posavjetuju s liječnikom o bilo kojoj vrsti liječenja. Osim toga, postoje dostupne strategije za izbjegavanje ili zaobilaženje liječenja.
Kao što je primijetila Susan Bard, dermatologinja iz New Yorka, med, zobene pahuljice i aloe vera općenito su učinkoviti u ublažavanju upale kože; međutim, oni ne pružaju olakšanje kod uboda komaraca, što ju je navelo da preporuči njihovu upotrebu za ovaj specifični problem. Dr. Bard naglašava nužnost opreza pri korištenju češnjaka i sode bikarbone jer te tvari mogu izazvati nuspojave, uključujući iritaciju kože, suhoću i upalu. Povijesno gledano, brojni medicinski tretmani su predloženi kao univerzalna rješenja za raznolik niz bolesti.
Medicinski djelatnici savjetuju da se ne koriste posebne tvari za liječenje uboda komaraca, jer one mogu ili biti neučinkovite ili pogoršati stanje. Web stranica Health navodi med, zobene pahuljice, aloe veru, bosiljak, češnjak, sodu bikarbonu, sok od limuna i limete, pastu za zube i ocat kao primjere ovih tvari.
Kako bi se proaktivno zaštitili od komaraca, preporučljivo je pridržavati se smjernica američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Primjena učinkovitih repelenata protiv komaraca, uključujući sprejeve, zavojnice i tablete, snažno se potiče. Kada idete u regije s velikom populacijom komaraca, oprezno je nositi laganu odjeću s dugim rukavima. Osim toga, odabir svijetle odjeće može pomoći u odbijanju komaraca, jer tamnije nijanse lakše privlače njihovu pozornost.