Jetra ima ključnu ulogu kao jedan od vitalnih organa u ljudskom tijelu, ali se često ne spominje u svakodnevnim raspravama o zdravlju. Smješten u gornjem desnom dijelu abdomena, ispod dijafragme, obavlja nekoliko bitnih funkcija koje su važne za održavanje života i općeg zdravlja.
Doktor Predrag Nenadić tvrdi da kolesterol koji se često pripisuje određenim namirnicama zapravo potječe iz sasvim drugih izvora koji također mogu biti štetni za našu jetru. Poznati nutricionist iz Srbije dr. Predrag Nenadić govorio je o ključnim elementima koji utječu na razinu kolesterola i masnu jetru. Izjavio je: “Problem masne jetre nije rezultat konzumiranja masne hrane.
Postoje važni nesporazumi koje treba riješiti. Višak šećera jetra pretvara u masno tkivo. Kolin, poznat i kao vitamin B4, obično je prisutan u hrani poput slanine, jaja i mesa; igra ulogu u distribuciji kolesterola, sprječavajući njegovo nakupljanje u jetri i umjesto toga ga usmjerava prema masnom tkivu, što može dovesti do povećanja veličine trbuha i veće stražnjice, kao što je prethodno spomenuto. “Ono na što mislimo je stanje poznato kao nealkoholna masna bolest jetre. Ova vrsta masne jetre bori se da pravilno funkcionira, ometajući njenu sposobnost eliminacije toksina i detoksikacije našeg tijela.
Prema riječima liječnika, simptomi ovog problema mogu se pojaviti kao akne i prištići na koži, pojačana perut, ljuštenje noktiju i osjećaj svrbeža po cijelom tijelu. Ističe važnost zdravog kolesterola za pravilno funkcioniranje organizma. “Kolesterol nije tvar koju je priroda stvorila u suprotnosti s čovječanstvom. Neophodan je za ljude jer iz njega nastaju mnogi hormoni, a ima i ključnu ulogu u razvoju staničnih membrana.
No višak lipoproteina niske gustoće (LDL kolesterol, obično poznat kao loš kolesterol) može uzrokovati komplikacije Ako su razine triglicerida povišene, to možda nije zbog konzumacije svinjskog mesa, već zbog Pretjerani unos voća, kruha, peciva i rafiniranog brašna – ovo je značajan problem koji se uglavnom odnosi na zdrav način života.
Jetra cvjeta kada je adekvatno hidrirana – to je ključno! Neophodno je težiti odgovarajućem unosu topivih i netopivih biljnih vlakana. Namirnice koje blagotvorno djeluju na jetru, a posebno gorke vrste poput lincure, maslačka i korijena čička, trebale bi biti uključene u prehranu, smatra dr. Nenadić. On savjetuje uklanjanje svih ugljikohidrata i umjetnih šećera kako bi se učinkovito smanjile razine kolesterola i triglicerida. Osim toga, predlaže uključivanje hrane s visokim udjelom zdravih masnoća, poput domaće svinjske masti, maslinovog ulja i hladno prešanih biljnih ulja, zajedno s onima koje obiluju kolinom, poput slanine i jaja.
Uključivanje lososa i skuše u vašu prehranu je korisno jer su izvrsni izvori zdravih masti. Ključno je razumjeti da se jetra ne može detoksificirati sokovima, osobito onima iz trgovina. Mnogi od ovih sokova navodno sadrže fruktozu, što predstavlja značajan rizik za debljanje. Dok fruktoza dodaje slatkoću raznim proizvodima, ona također može pridonijeti povišenim razinama triglicerida i kolesterola”, istaknuo je. Naglašava da se fruktoza koja se nalazi u voću razlikuje od onoga što inače konzumiramo. “Proizvođači prodaju šećer kao voćni šećer. Unatoč istom strukturnom sastavu, fruktoza koja se koristi u prerađevinama dobiva se iz kukuruza, točnije u obliku glukozno-fruktoznog sirupa, a ne iz voća”, zaključio je liječnik.