Dr. Dejan Čubrilo je gostujući u emisiji “Ordinacija” na RTS-u uspešno razotkrio nekoliko rasprostranjenih zabluda o procesu detoksikacije. On je cenjeni specijalista sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu. Tokom emisije, doktor Čubrilo je efikasno demistifikovao nesporazume koji se često javljaju u vezi sa detoksikacijom. Trend detoksikacije postao je vrlo popularan u poslednje vreme.
- Osobno imam drugačije stajalište kada se radi o kratkim detoksikacijama ili postovima, kao što je ograničavanje detoksikacije ili posta na samo tri dana. Isto tako, ne podržavam ideju isključivo desetodnevnog konzumiranja raznih sokova kao sredstva detoksikacije. S moje perspektive, detoksikaciji treba pristupiti holistički kao sveobuhvatnom sustavu.
Do poremećaja delikatne ravnoteže dolazi kada se naše tijelo napije, a specifičan način na koji je ta ravnoteža narušena ima veliki značaj, posebno u odnosu na naše prehrambene obrasce. Nepravilna probava hranu čini ranjivom na utjecaj mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice.
U nehigijenskim okruženjima ovi mikroorganizmi cvjetaju. Dr. Čubril ističe da naglasak ne bi trebao biti samo na proizvodnji lijekova, već na stvaranju okruženja koje sprječava njihovu proliferaciju. Ako se netko bori s masnom jetrom i povišenim razinama kolesterola, što treba poduzeti?
Prisutnost masne jetre izravno je povezana s povišenim razinama inzulina. Glavna uloga inzulina je stvaranje masnoće u jetri, otuda i ne iznenađujuća veza. Ključno je razumjeti da kolesterol iz hrane ne potječe iz hrane koju konzumiramo. Konstantno uživanje u ćevapima i hamburgerima može dovesti do problema s probavom, što posljedično dovodi do povećanja razine inzulina. Kao rezultat toga, ovaj porast inzulina djeluje kao katalizator za sintezu kolesterola u jetri.
Povišene razine inzulina često se podudaraju s visokim kolesterolom kod pojedinaca. Koji je prihvatljivi prag za maksimalnu razinu kolesterola? Osobno gledam na razinu kolesterola 6 bez imalo osjećaja očaja. Umjesto toga, savjetujem pacijentima da izbjegavaju poticanje proizvodnje kolesterola.
Kao početnu točku, moja je preporuka uključiti antioksidanse u svoju prehranu kroz konzumaciju 5 do 6 manjih porcija voća i povrća, umjesto oslanjanja na tablete s antioksidansima. Ove živahne i privlačne biljke posjeduju nevjerojatnu sposobnost snižavanja razine kolesterola. Važno je kloniti se prekomjernog unosa šećera, voditi računa o veličini porcija i spriječiti gušteraču da bude preopterećena masnom hranom.
Upotreba male količine masti isključivo je namijenjena pružanju ugodnog mirisa, bez ikakve dodatne svrhe. Nadalje, naš glavni fokus je na promicanju optimalne eliminacije i podržavanju pravilnog funkcioniranja žučnih vodova kroz konzumaciju namirnica biljnog podrijetla i pomlađujuće kombinacije limunade i đumbira. Što mislite o sokovima za detoksikaciju?
Sokovi prolaze kroz niz koraka uključujući miješanje, prešanje i pročišćavanje. Ključno je priznati da konzumacija ovih sokova može uzrokovati značajno povećanje razine inzulina, slično onome što se opaža tijekom testa opterećenja glukozom. Osim toga, unos ovih sokova može spriječiti razgradnju masti, što rezultira proizvodnjom kolesterola u jetri i posljedičnim debljanjem. Preporučljivo je suzdržati se od prekomjerne konzumacije sokova pripremljenih na ovaj način.
Po mom osobnom mišljenju, ne podržavam praksu cijeđenja soka bez uključivanja vlakana i sjemenki, jer ti elementi igraju ključnu ulogu u održavanju funkcije gušterače. U slučaju da nemate pristup soku, alternativa bi bila da konzumirate sve sastojke koje ste prvotno namjeravali iscijediti. Ipak, važno je uzeti u obzir potencijalno ograničenje: što ako vaš probavni sustav nije dovoljno robustan? Što ako imate neadekvatne enzime za učinkovitu probavu hrane?
Važno je spomenuti da enzimi u želucu mogu biti iscrpljeni stresom. U procesu detoksikacije postoje određene aktivnosti i tvari koje su potpuno zabranjene. U okviru ove dijete strogo je zabranjen unos masti. Sva jela su pažljivo pripremljena bez uključivanja maslinovog ulja, badema ili lješnjaka. Ključni aspekt je spriječiti preopterećenje jetre, pogotovo ako je već opterećena toksinima.
Kako bi se osigurao optimalan oporavak jetre i ponovno uspostavljanje njezine dobrobiti, ključno je ostaviti dovoljno vremena. Za konzumaciju mesa preporuča se kuhati u vodi, a zatim dodati povrće prije uživanja u pripremljenom jelu. Tijekom programa detoksikacije najbolje je potpuno izbaciti jaja. Mlijeko je isključeno iz svih postupaka, a osobama starijim od 30 godina savjetuje se da se suzdrže od njegove konzumacije.
Probavni sustav je suočen s težim zadatkom kada su u pitanju mliječni proizvodi. Dakle, što točno čini uspješan proces detoksikacije? Ključ leži u poticanju crijeva da se pomaknu iz stanja usporenosti u stanje aktivnosti. Cilj je uspostaviti redoviti obrazac pražnjenja crijeva, s minimalnom jednom stolicom dnevno koja služi kao standard. Bitno je napomenuti da se brz metabolizam odnosi na učinkovitu pretvorbu unesenih tvari u energiju, a ne na česte odlaske na zahod.