Dr Dejan Čubrilo, specijalista sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, u svom gostovanju u emisiji Ordinacija RTS-a osvrnuo se na razne zablude oko detoksikacije.

  • Koncept detoksikacije pojavio se kao suvremeni trend. Izražavam svoje protivljenje ovakvom trendu, što dokazuju fraze poput: „Detoksiciram se tri dana“ ili „Tri dana postim. Nadalje, ne slažem se s idejom “konzumacije ovog soka 10 dana”. Detoksikaciju treba promatrati kao metodičan proces.

Stanje intoksikacije označava neravnotežu i bitno je ispitati kako je ta ravnoteža poremećena – osobito u vezi s namirnicama koje tek treba proći testiranje. Kada se hrana neadekvatno probavlja, postaje osjetljiva na bakterije i gljivice. Mikroorganizmi se razvijaju u nehigijenskim okruženjima. “Fokus ne bi trebao biti na razvoju lijekova, već na njegovanju atmosfere koja nije privlačna tim organizmima”, izjavio je dr. Cubrillo.

  • U slučaju dijagnoze bolesti masne jetre u kombinaciji s povišenim razinama kolesterola, što treba poduzeti? “Povećanje razine inzulina opaženo je u kombinaciji s bolešću masne jetre. Inherentno, povišene razine inzulina olakšavaju skladištenje masti u jetri, što predstavlja primarnu ulogu inzulina. Ključno je razumjeti da prehrana ne utječe izravno na razine kolesterola.

Gutanje hrane poput ćevapa i hamburgera može uzrokovati probavne smetnje; međutim, povećane razine inzulina naknadno će potaknuti jetru da proizvodi kolesterol. Pojedinci koji pokazuju visoke razine kolesterola obično imaju i povišene razine inzulina. Što definira prihvatljivu razinu kolesterola?

  • Razina kolesterola 6 ne djeluje mi kao katastrofa. Stoga savjetujem pacijentima da se suzdrže od aktivnosti koje potiču stvaranje kolesterola. Preporučljivo je započeti s antioksidansima, koje treba unositi ne u obliku tableta, već u količinama od 50 do 100 grama različitih tvari. Preporučam uključivanje 5 do 6 malih porcija onoga što ja nazivam antioksidansima, dobivenih iz voća i povrća, u umjerenim količinama.

Biljke vrhunske kvalitete i jarko obojeni plodovi značajno smanjuju razinu kolesterola. Pomno pratimo unos šećera, pazeći i na prekomjeran i na neadekvatan unos, a pritom izbjegavamo preopterećenje gušterače masnoćama. Samo uključivanje ovih komponenti, uz uživanje u njihovim mirisima, pokazuje se kao prednost.

  • Osim toga, postupci kao što su kontrola eliminacije, čišćenje žučnih kanala i uključivanje ljekovitog bilja uz limunadu s dodatkom đumbira pozitivno doprinose cjelokupnom zdravlju. Kakav je stav o detox sokovima? Ova se pića proizvode metodama koje uključuju miješanje, cijeđenje i rafiniranje. Unatoč tome, rijetko se primjećuje da unos takvih sokova može izazvati skokove inzulina slične onima opaženim tijekom testa opterećenja glukozom.

Dok tijelo prerađuje sok, jetra sintetizira kolesterol, što može pridonijeti daljnjem nakupljanju masti. Konzumacija ovako pripremljenih sokova u prevelikim količinama nije preporučljiva. Preferiram sokove koji sadrže vlakna i sjemenke, jer oni pomažu u regulaciji odgovora gušterače.

  • Osim soka, može se konzumirati i svaka hrana namijenjena cijeđenju. Međutim, treba razmisliti o sljedećem: što ako se jave probavni problemi ili postoji manjak enzima potrebnih za odgovarajuću razgradnju? Stres ima potencijal smanjiti želučane enzime. Bitno je prepoznati tabue koji okružuju detoksikaciju droga, posebice zabranu masnoća. Kuhanje se mora odvijati bez upotrebe maslinovog ulja, a nije dopušteno uključivanje badema i lješnjaka.

U slučajevima kada je jetra oštećena i opterećena toksinima, bitno je izbjegavati njeno preopterećenje; davanje prioriteta oporavku jetre od iznimne je važnosti. Odlučite li se za konzumiranje mesa, pobrinite se da ono bude pravilno kuhano i posluženo uz povrće. Tijekom procesa detoksikacije nužno je u potpunosti izbjegavati jaja, dok se konzumacija mlijeka mora prekinuti u svakoj fazi.

  • Osobama u dobi od 30 i više godina strogo se savjetuje da ne konzumiraju mlijeko, s obzirom na to da mliječni proizvodi mogu predstavljati izazov za probavu. Uspješna detoksikacija zahtijeva pomak crijeva iz štetne faze u fazu aktivne funkcionalnosti.

Potrebno je minimalno jedno pražnjenje crijeva dnevno, dok se dodatno pražnjenje smatra prednostima. Proces metabolizma funkcionira slično tvornici, stvarajući energiju iz utrošenih materijala. Važno je napomenuti da brzi metabolizam ne odgovara čestom odlasku na zahod. S druge strane, veća učestalost pražnjenja crijeva može značiti neadekvatnu probavu, a ne povećanje brzine metabolizma.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here