Većina nas kod kuće ima perilicu rublja i redovito je koristi. Znamo da postoji toliko mnogo postavki i gumba, ali većina nas pokreće samo dvije do tri funkcije na koje smo navikli. Pa, danas demistificiramo novu namjenu vaše perilice rublja.
Nikola je pronašla zgodan ‘n’ brz ‘n’ jeftin način sušenja odjeće nakon što je oprana u perilici.’ Primijetila je da većina perilica rublja ima dodatnu funkciju centrifuge, koju je nazvala “skrivenom”. gumb.”
Uključivanje ovog prekidača na neki način pospješuje proces sušenja jer jamči da će rublje nakon što izađe iz stroja imati manje vlage nego inače. Nikola je ovu uputu dala putem društvenih mreža, posebice na Instagramu, gdje je objavila video na kojem se vidi kako pali perilicu.
U usmenoj je uputi rekla da će još jedno centrifugiranje uslijediti s manje vlage u odjeći, pa će nakon pranja biti brzo osušena. Ali njezino vodstvo ide dalje od toga. Nakon vađenja odjeće iz stroja, Nikola kao sljedeći korak preporuča korištenje odvlaživača zraka. Ova će naprava eliminirati vlagu iz atmosfere, čineći to okruženje koje je stvarno pogodno za brzo sušenje odjeće.
Ako nemate odvlaživač zraka, možete otvoriti prozore kako bi sunčeva svjetlost i zrak pomogli u uklanjanju mirisa. Nikola: Evo još jedan zgodan — koristi lepezu.
Korištenje zraka za sušenje ventilatora pomaže ubrzati proces sušenja i sprječava stvaranje plijesni.
Također napominje da je korištenje ventilatora puno jeftinije od korištenja topline za sušenje odjeće, što bi izazvalo dodatne troškove. Nikola ‘savjetuje da odjeću treba staviti na vješalice prije nego što je stavite na sušilo ili uže; na taj se način materijal odvaja i veći dio je otvoren za zrak.
Ova vrlo jednostavna radnja uvelike pomaže u trenucima kada žurite na sušenje odjeće. Zauzvrat, manje izmjene u načinu na koji perete i sušite svoju odjeću, kao što je dvostruka centrifuga i dobra ventilacija, mogu mnogo učiniti za povećanje učinkovitosti sušenja i očuvanje kvalitete tkanine.
BONUS TEKST:
Seoba je jedna velika misterija ptica koju gotovo svi, bilo da su znanstvenici ili promatrači ptica, sa zanimanjem promatraju. Svake godine milijuni ptica odlaze na dugo putovanje putujući tisućama kilometara kroz različite klime i ekosustave u potrazi za hranom, partnerima ili najboljim mjestom za gniježđenje.
Seoba ptica jedna je od najznamenitijih prirodnih pojava u glavama mnogih ljudi. Na primjer, uzmimo primjer velikog ždrala (Grus grus), koji pokriva više od 3000 km od sjeverne Europe do jugoistočne Afrike. Dizalice izvode ovo nevjerojatno putovanje koristeći nekoliko navigacijskih metodologija koje uključuju sunce, zvijezde i razne oblike reljefa.
Još jedna zanimljiva značajka povezana s migracijom ptica uključuje “leteće formacije”. Na primjer, u letu guske poprimaju uzorke u obliku slova V koji očito smanjuju silu otpora koja djeluje na njih i tako štede energiju. To im služi za putovanje na velike udaljenosti pri ubrzanim brzinama, kao i kao sredstvo komunikacije među članovima jata. Znanstvenici dobivaju podatke o migracijskim stazama ptica tehnikama kao što je GPS praćenje kretanja ptica.
Takvo istraživanje daje nam mnogo jasniju sliku o tome što se događa s pticama, a time i kako bi klimatske promjene mogle utjecati na njihovu migraciju. Na primjer, anomalije u temperaturi i druga ekološka pitanja mogu predstavljati smetnje migraciji, kao i gniježđenju, s dugotrajnim učincima na ekosustave.Ove informacije su riznica prirodnih ljepota koje podsjećaju čovječanstvo na očuvanje staništa ptica kako bi se te velike migracije mogle nastaviti i kako bi se održala svjetska bioraznolikost.