Kako prenosi ugledni portal Index.hr, plastičnu bocu napunjenu vodom moguće je transformirati u mirisnu kupku. To se može postići dodavanjem omekšivača u vodu unutar boce, stvaranjem malih rupa na čepu i naknadnim stavljanjem boce u vodokotlić.
Određena žena tvrdi da ova tehnika uspješno održava ugodan miris u njezinoj kupaonici, što su izrazili brojni online korisnici koji su poslušali njezin prijedlog i izrazili svoje zadovoljstvo ishodom. Neki su čak poduzeli korak izravnog dodavanja omekšivača u spremnik. Saznavši za ovaj pristup, Sadie’s Professional Cleaning Services, tvrtka za čišćenje sa sjedištem u Britaniji, primijetila je da ova praksa nije novost, jer njihovo osoblje već dugo koristi ovu metodu za dezinfekciju toaleta.
Kako navodi tvrtka, “šalicu omekšivača treba uliti u kuhalo za vodu. Ova radnja će uzrokovati nakupljanje deterdženta na dnu sa svakim ispiranjem, stvarajući ugodan miris za WC školjku.” Međutim, vodoinstalateri upozoravaju na potencijalne opasnosti povezane s ovom praksom.
Tvrdi se da ova tehnika može oštetiti i cisternu i cjevovodnu infrastrukturu. Unatoč ovoj tvrdnji, brojni su pojedinci odlučili eksperimentirati s ovom metodom, a dokazi pokazuju da su postigli izvanredne rezultate. Ovo služi kao temeljni razlog za implementaciju frustrirajućih kapica koje se ne mogu ukloniti. U suvremenom društvu čin otvaranja standardne plastične boce postao je prožet određenim stupnjem teatralnosti. Točnije, ono što je nekada bio jednostavan zadatak sada uključuje dodatni sloj zamršenosti. Pokušaj pijenja iz takve boce može rezultirati nelagodom, jer bi čep koji ne dobro pristaje mogao nenamjerno ubosti osobu u nos ili bradu.
Nedvojbeno je kriva plastična komponenta koja spaja čepove s bocama. Posljednjih godina novi dizajn je suptilno isplivao na površinu unutar industrije bezalkoholnih pića. Kako prenosi Tportal, Independent ističe da je jedan korisnik društvenih mreža duhovito nazvao ovu promjenu “najvećom štetom za čovječanstvo otkako su pametni telefoni eliminirali priključke za slušalice”. Odgovarajući izraz za takav omot je “uvezano”.
Ovaj dizajn proizlazi iz uredbe koju je Europska unija donijela 2018., a koja je službeno ratificirana sljedeće godine. Europska unija odredila je rok: počevši od 3. srpnja 2024. sve nepovratne plastične posude za piće kapaciteta tri litre ili manje moraju imati čvrsto pričvršćene čepove nakon otvaranja. Ova je direktiva izazvala priličan bijes među stanovništvom Europe.
Cilj nije bio motivirati svakog žednog pojedinca u Europi, već pozabaviti se hitnim problemom: zagađenjem koje proizlazi iz plastike. Godišnje se globalno proizvede oko 400 milijuna tona ovog materijala. Iako se plastika može raspasti na manje komadiće, ona nikada u potpunosti ne nestane. Ova mikroplastika predstavlja znatnu opasnost za okoliš, zagađujući oceane i tlo, te ima mogućnost infiltracije u ljudsko tijelo.
Zdravstveni problemi kao što su endokrini poremećaji i rak povezani su s njim, a tragovi su otkriveni u placenti. Transformacija koja se u početku može činiti uznemirujućom postaje znatno jasnija nakon razmišljanja o posljedicama naše konzumacije bezalkoholnih pića. Kada se čepovi boca uklone, oni često ili padnu ili se zalute, često ih pomakne vjetar ili kiša odnese u odvode ili rijeke, da bi na kraju dospjeli u ocean.
Naime, čepovi boca spadaju među najzastupljenije vrste plastičnog otpada otkrivenog na plažama diljem Europe. Čak i kada se ovi predmeti ispravno odlože u kante za recikliranje i potom transportiraju u pogone za obradu, njihova minijaturna veličina i dalje predstavlja značajan izazov. Prema Rossu Lakhdariju, stručnjaku za održivo gospodarstvo u PA Consultingu, male dimenzije ovih čepova zahtijevaju da prođu kroz bubnjeve za drobljenje tijekom obrade.
Tipično, svaki predmet koji mjeri manje od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji je osjetljiv na gubitak tijekom procesa filtracije. Životinje često zamijene jestive tvari za čepove. Kada te školjke ostanu pričvršćene za veći predmet, smanjuje se vjerojatnost da će biti odbačene kao otpad ili da će konačno ući u ocean, čime se smanjuje potencijalna opasnost koju predstavljaju za divlje životinje, uključujući kornjače i ptice.
Nažalost, životinje često brkaju te predmete s hranom, zbog čega je nevladina organizacija Seas at Risk svrstala plastične čepove među pet najopasnijih oblika oceanskog otpada. Iako se čini da prijedlog nije opravdan, Big Soft Drink je rano naišao na otpor EU direktivi.
Brojne multinacionalne korporacije tvrdile su da razvoj novih poklopaca koji zadovoljavaju standardi usklađenosti bili bi pretjerano zahtjevni i skupi; umjesto toga zagovaraju koncentraciju na poboljšanje procesa recikliranja.
Nakon uvođenja direktive, proizvođači pića sustavno su mijenjali svoju praksu u pripremi za rok 2024. Samim time ove uvezane boce nisu se preko noći pojavile na našim policama. Godine 2022. Coca-Cola je započela svoje prodajne operacije u Europi, a njezina prisutnost od tada dosljedno raste. Svaka država ima ovlasti uspostaviti vlastite kazne za one koji krše propise, osiguravajući da su te kazne “učinkovite, razmjerne i odvraćajuće.