Regulacija brojnih tjelesnih funkcija uvelike ovisi o prisutnosti hormona štitnjače, zbog čega su njihova proizvodnja i funkcija ključni za održavanje optimalnog zdravlja. Problemi povezani s proizvodnjom hormona štitnjače obično su povezani s autoimunim poremećajima, u kojima imunološki sustav pogrešno cilja na štitnjaču, što rezultira nizom zdravstvenih komplikacija.

Štitnjača igra ključnu ulogu u regulaciji hormona u tijelu.Žlijezda odgovorna za proizvodnju hormona koji kontroliraju razne tjelesne funkcije, kao što su metabolizam, energija i rast stanica, poznata je kao štitnjača. Hormoni štitnjače imaju dubok utjecaj na funkcioniranje svake stanice u tijelu, što dokazuje prisutnost hormonskih receptora u svakoj stanici. Nedovoljna proizvodnja hormona, poznata kao hipotireoza, ili prekomjerna proizvodnja hormona, poznata kao hipertireoza, može rezultirati nizom zdravstvenih komplikacija. Statistike pokazuju da preko 250 milijuna pojedinaca diljem svijeta pati od hipotireoze, a jedna od svakih osam žena će se tijekom života susresti sa problemima štitnjače.

Utjecaj glutena na funkciju štitnjače.Gluten, protein prisutan u raznim žitaricama uključujući pšenicu, ima potencijal utjecati na funkciju štitnjače. Ovo je posebno važno za osobe s autoimunim bolestima štitnjače poput Hashimotovog tireoiditisa, jer gluten može pogoršati stanje. Kako gluten prolazi kroz crijevnu stijenku i ulazi u krvotok, imunološki sustav ga može percipirati kao napadača i generirati antitijela za borbu protiv njega. U određenim slučajevima, imunološki sustav može pogrešno prepoznati štitnjaču kao gluten i pokrenuti napad, što rezultira autoimunim reakcijama i oštećenjem štitnjače.

Celijakija i intolerancija na gluten dva su stanja koja imaju zajednički faktor.Intolerancija na gluten obično se povezuje s celijakijom, iako je važno napomenuti da je to samo jedna manifestacija stanja. Studije pokazuju da samo mali dio, otprilike 10%, osoba s celijakijom pokazuje uočljive simptome intolerancije na gluten. S druge strane, oko 1 od 20 ljudi u svijetu ima neki oblik intolerancije na gluten.

Osobama s autoimunim poremećajima može biti teško identificirati gluten kao temeljni uzrok svojih zdravstvenih problema, jer može biti potrebno nekoliko mjeseci eliminacije glutena iz prehrane kako bi se uočilo smanjenje upale i poboljšanje simptoma. Stoga je ključno biti svjestan mogućih znakova koji sugeriraju da gluten može pridonijeti ovim problemima.

Mogu se pojaviti probavni problemi poput plinova, nadutosti, proljeva ili zatvora, osobito nakon konzumiranja hrane koja sadrži gluten. Osim toga, na rukama se može razviti stanje poznato kao keratoza pilaris, koje karakterizira prisutnost “pileće kože”.Konzumacija glutena može dovesti do stanja umora, koje karakteriziraju osjećaji umora i iscrpljenosti. Osim toga, pojedinci s autoimunim bolestima kao što su Hashimotov tireoiditis, reumatoidni artritis, lupus, psorijaza, ulcerozni kolitis, sklerodermija ili multipla skleroza mogu dobiti dijagnozu.Gubitak ravnoteže ili vrtoglavica mogu se doživjeti kao neurološki simptomi. Migrene i drugi simptomi koji se obično povezuju s hormonskom neravnotežom također su mogući pokazatelji hormonalnih nepravilnosti.

Dijagnoza kroničnog umora ili fibromialgije povezana je s trajnom iscrpljenošću. Upala zglobova i nelagoda mogu se manifestirati kao oticanje ili bol u različitim zglobovima, uključujući nožne prste, koljena i kukove.Među raznim izazovima s kojima se pojedinci mogu suočiti, emocionalni problemi kao što su anksioznost, depresija i promjene raspoloženja mogu značajno utjecati na njihovu dobrobit.

Stjecanje uvida u korelaciju između glutena i funkcije štitnjače može biti ključno u učinkovitom rješavanju simptoma i poboljšanju opće dobrobiti. Ako imate razloga vjerovati da ne podnosite gluten ili imate neobjašnjive simptome, savjetuje se da se posavjetujete sa svojim liječnikom u vezi s mogućim testiranjem i modifikacijama prehrane.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here