Prevladavajuća pojava kod osoba s dijabetesom je acanthosis nigricans, stanje obilježeno prisutnošću smeđe-crne, suptilno vidljive baršunaste tamne kože. Ta se hiperpigmentacija može manifestirati ne samo u pazuhu, već iu područjima kao što su prepone, vrat, ispod grudi, laktovi, koljena ili prsa. Koža također može imati neugodan miris ili svrbež, ističu iz Poliklinike Mejo. Osim toga, na zahvaćenom mjestu mogu biti prisutne kožne oznake ili male, viseće lezije.
Prema Međunarodnoj federaciji za dijabetes, Europa je dom za više od 61 milijuna osoba koje boluju od dijabetesa. Projekcije pokazuju da će taj broj porasti za 13% do 2045. godine. Financijski učinak ovog raširenog stanja je nevjerojatan, s procjenama koje otkrivaju da je 189,3 milijarde dolara izdvojeno za troškove dijabetesa samo u 2021. godini. To čini značajnih 19,6% udjela u globalnoj potrošnji.
Nažalost, veliki broj pojedinaca ostaje nesvjestan činjenice da su već bili žrtve ove bolesti ili da su trenutno u fazi predijabetesa. Međutim, stručnjaci tvrde da se upoznavanjem s neupadljivim simptomima poremećaja šećera u krvi i redovitim odlaskom liječniku može spriječiti nastanak težih zdravstvenih komplikacija. Iznenađujuće, tamna mrlja na koži može poslužiti kao početni pokazatelj dijabetesa. Ovo stanje, poznato kao Acanthosis nigricans, usko je povezano s hormonskom neravnotežom, posebno inzulinskom rezistencijom i hiperinzulinemijom.
Američka akademija za dermatologiju navodi da tamna mrlja na koži može poslužiti kao početni znak dijabetesa, osobito kada je bolest u uznapredovalom i nekontroliranom stadiju. Zanimljivo je da se ovo stanje kože može manifestirati čak i tijekom reverzibilne faze dijabetesa poznate kao predijabetes.
Stoga se osobama koje otkriju ovu nepravilnost preporuča da se odmah posavjetuju s najbližim liječnikom radi dodatne procjene i mogućih prilagodbi načina života (kao što su promjene u prehrani, tjelovježba, prestanak pušenja i provedba sustavne kontrole šećera u krvi) kako bi se odgodio razvoj dijabetesa. . Prisutnost dijabetesa može promijeniti ten kože, manifestirajući se na različite načine. To može uključivati pojavu mjehura, mrlja na donjim ekstremitetima ili stvaranje čira na stopalima.
Kada postoji obilje inzulina u tijelu, to može dovesti do brzog umnožavanja stanica kože, što potencijalno može rezultirati stanjem poznatim kao acanthosis nigricans. Prema stručnjacima Healthlinea, osobe s pigmentiranom kožom mogu doživjeti povećanje proizvodnje melanina od strane melanocita, što dovodi do razvoja tamnijih mrlja na koži.
ADDA, dermatološka udruga, naglašava da su osobe s afričkim, karipskim, južno- ili srednjoameričkim i indijanskim podrijetlom izložene većem riziku od razvoja Acanthosis nigricans. Ako se ovo stanje manifestira, to bi moglo ukazivati na višak inzulina u tijelu, što potiče brzo razmnožavanje stanica kože. Osim toga, na pigmentaciju kože mogu utjecati i čimbenici kao što su pretilost ili nepravilnosti u radu žlijezda.
Prema AADA-i, inzulinska rezistencija je glavni krivac za pojavu Acanthosis nigricans. Unatoč tome, postoje dodatni čimbenici koji mogu pridonijeti njegovom razvoju. U slučajevima kada dijabetes ili predijabetes nisu prisutni, prisutnost tamnih mrlja zadebljale kože može biti povezana s pretilošću ili disfunkcijom žlijezda. Iako rjeđe, Acanthosis nigricans također može biti uzrokovan stanjima kao što su Addisonova bolest, poremećaji hipofize, terapija hormonom rasta ili problemi sa štitnjačom.
Pojava acanthosis nigricans, kožnog stanja, ponekad se povezuje s određenim lijekovima, poput oralnih kontraceptiva. U iznimno rijetkim slučajevima, ovo stanje može ukazivati na maligni tumor unutar unutarnjeg organa, poput želuca ili jetre. Vrijedno je napomenuti da se acanthosis nigricans također može manifestirati kod osoba koje su dobrog zdravlja i ne predstavljaju ozbiljnu prijetnju. Savjetuje se konzultacija sa zdravstvenim radnikom kako bi se utvrdilo trebaju li bilo kakve promjene na koži biti razlog za zabrinutost.