Prašak za pecivo nije samo neizostavan sastojak u kuhinji – njegova upotreba se proteže daleko izvan pripreme kolača i peciva. Malo ko zna da ovaj jednostavan proizvod može biti izuzetno efikasan u borbi protiv mrava u domu i vrtu.
- Sve što je potrebno je pomiješati prašak za pecivo sa šećerom u prahu, a nastala smjesa će privući mrave koji je potom nose nazad u mravinjak. Na taj način cijela kolonija biva uništena iznutra. Iskustvo gospođe Evke, koja je zahvaljujući ovoj metodi riješila problem s mravima za samo dva dana, potvrđuje da je ovo rješenje i praktično i djelotvorno.
Osim što je neprijatelj mrava, prašak za pecivo je i saveznik protiv puževa u vrtu. Ako želite zaštititi svoje biljke, jednostavno pospite malo praha po zemlji ili direktno na listove. Ova jednostavna mjera može spriječiti najezdu puževa koji često uništavaju mlade izdanke.
- U domaćinstvu prašak za pecivo ima bezbroj primjena. Odličan je za izbjeljivanje odjeće, uklanjanje mrlja s dušeka, poliranje srebra i kristala, pa čak i čišćenje tapaciranog namještaja. Ako ga dodate deterdžentu u mašini za pranje rublja, vaša odjeća će izaći svježija, mekša i s ugodnijim mirisom.
Još jedan čudesni dar prirode je lavanda, biljka čiji ljubičasti cvjetovi ne samo da oplemenjuju svaki vrt, nego i unose mir i harmoniju u prostor. Miris lavande smiruje živce i potiče opuštanje, ali njena praktična vrijednost ide dalje – privlači pčele koje su ključne za oprašivanje biljaka, dok istovremeno svojim intenzivnim mirisom odbija komarce, čineći je idealnim saveznikom u ljetnim večerima.
- Ako želite da lavanda i naredne godine obilno cvjeta, pravilna njega u jesen je presudna. Prema preporukama stručnjaka, presađivanje lavande treba obaviti u ranu jesen, odmah nakon završetka ljetne cvatnje i rezidbe biljke. Mjeseci septembar i oktobar su idealni za ovu aktivnost, jer biljka tada ulazi u fazu mirovanja i lakše podnosi promjenu mjesta. Ukoliko je nemoguće obaviti presađivanje u ovom periodu, bolje je pričekati proljeće.
Lavanda koja raste u kontejnerima zahtijeva godišnje presađivanje u novu posudu, kako bi korijenje dobilo dovoljno prostora i hranjivih tvari. S druge strane, lavanda zasađena direktno u zemlji presađuje se svake dvije do četiri godine, a znak da je vrijeme za ovu aktivnost jesu slabiji rast i oskudno cvjetanje. Važno je izbjegavati presađivanje u fazi cvatnje, jer bi to moglo oslabiti biljku.
- Prilikom presađivanja obavezno pripremite tlo koje mora biti alkalno i dobro drenirano, jer lavanda ne podnosi zadržavanje vode oko korijena. Ako se sve uradi kako treba, biljka će vas naredne sezone nagraditi raskošnim cvjetovima i opojnim mirisom.
Bez obzira radi li se o borbi s insektima, čišćenju doma ili njezi biljaka, jednostavna i prirodna sredstva poput praška za pecivo i lavande pokazuju da rješenja za mnoge probleme često leže u našoj kuhinji ili vrtu.