Dostupnost esencijalnih sastojaka u vašem kućanstvu značajno pridonosi učinkovitom pranju voća i povrća. Sjaj kore jabuka, krastavaca, rajčica i banana povećava njihovu ukupnu estetsku privlačnost. Ima li ovo voće i povrće hranjivu vrijednost? Sigurno!

Ključno je osigurati da su svi kemijski dodaci, fiksativi, konzervansi i druge tvari koje se koriste za poboljšanje izgleda i sprječavanje kvarenja tijekom prijevoza temeljito uklonjeni. Sljedeće metode su učinkovite za postizanje ovog zadatka. Kako biste uklonili sve potencijalno štetne ostatke, preporučljivo je namočiti različito povrće – poput zelene salate, rajčice, krastavaca i rotkvica – i voća, uključujući šljive i kruške, u dvije različite otopine.
Započnite postavljanjem dva odvojena spremnika.

U početnoj posudi pomiješajte vodu s jabučnim octom u omjeru pola čaše octa na litru vode. U drugoj posudi pomiješajte vodu s dvije žličice sode po litri. Pustite voće i povrće da se najprije urone u kiselu otopinu, a zatim ih potopite u alkalnu otopinu nekoliko minuta. Odredite odgovarajuću tehniku ​​za učinkovito i temeljito čišćenje voća. To se može postići potapanjem pažljivo pripremljenog proizvoda u “kiselu kupku” na pet minuta.

Nakon toga izvršite opsežno ispiranje pod tekućom vodom, a zatim uronite predmete u alkalnu otopinu na dodatnih pet minuta. Završite postupak ponovnim ispiranjem proizvoda svježom, čistom vodom. Evo! Većina vitamina koncentrirana je u kori voća, poput jabuke. Nadalje, kora je vrijedan element zbog povećanog udjela pektina koji djeluje kao prirodni izvor vlakana.

Preporuča se konzumiranje jabuka s neoštećenom korom samo ako su iz vlastitog voćnjaka. Sjajni završetak jabuka koje se mogu naći u velikim supermarketima posljedica je obrade raznim uljima i voskovima nakon duljeg skladištenja. Da biste u potpunosti osjetili okus jabuke, treba je nakratko uroniti u lonac kipuće vode, promatrajući zadivljujuću transformaciju koja se događa. Nekada bistra voda postaje neprozirna, što ukazuje na prisutnost žutog, uljastog ostatka. Za čišćenje povrća upotrijebite spužvu ili nosite zaštitnu rukavicu dok ga ispirete vodom.

Kako biste zajamčili eliminaciju štetnih tvari iz tropskog voća, uključujući banane, ananas, naranče i razne agrume, preporučljivo je potopiti ih u kipuću vodu, a zatim ohladiti. Unatoč tome, ovaj postupak možda neće biti dovoljan sam po sebi. Za daljnje pročišćavanje ovih plodova preporuča se koristiti četku i temeljito ih isprati pod jakim mlazom vode.

Jagode su omiljeno voće tijekom ljetnih mjeseci. Unatoč tome, tipično je da se ove bobice podvrgavaju procesima uzgoja koji uključuju primjenu pesticida i raznih kemikalija. Dok te tvari općenito ostaju unutar dopuštenih granica, neki se pojedinci odlučuju za dodatnu mjeru pranja jagoda kako bi uklonili sve moguće ostatke. Prirodna metoda čišćenja jagoda je korištenje otopine sode bikarbone.

Kako bi se ublažio porast razine štetnih nitrita u povrću, ključno je suzdržati se od pohranjivanja u foliji, jer to ograničava cirkulaciju zraka. Unatoč tome, čest se izazov javlja kada se artikli poput brokule ili krastavaca obično pakiraju na ovaj način. Nakon što ih izvadite iz folije, ostavite povrće da odstoji na toplom petnaestak minuta. Ovaj korak će pomoći u isparavanju značajnog dijela toksina. Nakon toga, proces treba započeti s kupkom kiselih i alkalnih otopina.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here