Hrskavica je snažno, ali fleksibilno tkivo neophodno za pravilan rad zglobova. Naime, u zglobu koljena služi za spajanje bedrene kosti, potkoljenice i čašice. Osim toga, zglobna tekućina osigurava podmazivanje hrskavice, olakšavajući kretanje svih njezinih dijelova.

 

Oštećenje hrskavice može nastati zbog ozljede ili pada, što se često viđa u sportu ili zbog naglog uvrtanja zgloba dok je pod opterećenjem. Nadalje, hrskavica se može oštetiti ponavljajućim pokretima i sporim trošenjem koje se razvija tijekom godina korištenja.Za određene osobe, oštećenje zglobova može biti povezano s nepravilnim držanjem, koje može proizaći iz urođenog problema ili prethodne ozljede.

Oštećenje hrskavice dovodi do niza simptoma.Problemi sa zglobovima mogu predstavljati simptome kao što su bol ili oteklina, osjećaj da nešto “štipa” ili “visi” u zapešću tijekom savijanja i osjećaj krckanja ili “struganja” pri pomicanju zapešća. Ostali znakovi uključuju poteškoće u potpunom savijanju ili ispravljanju zgloba, osjećaj nestabilnosti, ukočenost i ograničen raspon pokreta.

Za procjenu propadanja ili oštećenja hrskavice neophodna je sveobuhvatna medicinska povijest (anamneza) i fizički pregled, obično dopunjen slikovnim tehnikama poput rendgenskih zraka ili magnetske rezonancije. Osim toga, može se koristiti artroskopija; ovaj minimalno invazivni kirurški zahvat uključuje umetanje artroskopa kroz mali rez u zahvaćeni zglob, omogućujući kirurgu promatranje strukture i tkiva zgloba putem kamere.

Koje mogućnosti liječenja su dostupne za ozljede zglobne hrskavice? Nekirurške metode usmjerene su na ublažavanje simptoma i sprječavanje daljnjeg propadanja hrskavice. Ove terapije povećavaju snagu i pokretljivost zglobova, a istovremeno ublažavaju bol, čime se poboljšava ukupna kvaliteta života. Za liječenje zahvaćenog zgloba, stavite ledene obloge na 15 minuta, nakon čega slijedi sat vremena odmora kako biste smanjili oticanje.

Preporučljivo je držati nogu podignutu dok sjedite ili ležite te izbjegavati bavljenje sportom ili bilo kakvim aktivnostima koje bi mogle opteretiti zglob. Protuupalni lijekovi koji se izdaju bez recepta mogu se koristiti uz injekcije kortikosteroida za smanjenje boli i upale. Nadalje, injekcije hijaluronske kiseline mogu ponuditi podmazivanje zglobova, smanjujući trenje između kostiju i ublažavajući nelagodu. Obično će liječnik predložiti da pacijent posjeti fizioterapeuta koji može razviti prilagođeni program vježbi i istezanja za jačanje mišića oko zgloba i povećanje njegove stabilnosti.

Kirurška intervencija je često najučinkovitija metoda za rješavanje oštećene zglobne hrskavice, koja se bori da samostalno zacijeli. Tipično, ove operacije koriste artroskopske tehnike i fokusiraju se na liječenje akutnih ozljeda. Međutim, oni ne ciljaju na značajno propadanje hrskavice uzrokovano osteoartritisom.

Na Medicinskom fakultetu Yale provodi se postupak poznat kao mikrofrakturna intervencija, koji uključuje stvaranje malih rupa u kosti i koštanoj srži koja se nalazi ispod ozlijeđene hrskavice. Ova tehnika olakšava regeneraciju kostiju, potičući stanice koštane srži da počnu obnavljati oštećenu hrskavicu. Bez obzira na to, hrskavica koja se stvara ima vlaknasti sastav. Iako sprječava izravan kontakt kostiju, nedostaje mu učinkovitost i dugovječnost zdrave, normalne zglobne hrskavice.

Osteohondralni autotransplantat koristi se za manje ozljede hrskavice, uključujući kirurško vađenje malog dijela kosti i hrskavice iz dijela zgloba koji ne nosi težinu, koji se zatim presađuje na ozlijeđeno područje. Ovom tehnikom vraća se glatka površina u zglob, ponovno olakšavajući kretanje bez boli.

Ova metoda ima ograničenja jer u zglobu nema područja koja ne nose težinu. Ako je hrskavica donora dostupna, može se koristiti komparativna tehnika; međutim, transplantiranoj hrskavici nedostaje ista dugovječnost kao hrskavici koja je izvorno prisutna.

Transplantacija hondrocita primjenjiva je kod ozljeda veličine do 10 cm², pod uvjetom da ligamenti i pokretljivost zgloba ostanu netaknuti. Kirurg skuplja zdravu hrskavicu iz područja zgloba s malom težinom i šalje to tkivo u laboratorij. Tamo se hondrociti ili stanice hrskavice uzgajaju dok se ne dobije dovoljan volumen za popravak ozljede.

Te su stanice odgovorne za stvaranje nove hrskavice. Ova se tehnika neprestano usavršava i primjenjuje s naprednijim metodama kako bi se smanjila vjerojatnost komplikacija nakon operacije. Jedan od učinaka osteoartritisa je propadanje hrskavice, što utječe ne samo na kost, već i na ligamente, tetive i sinovijalnu membranu koja obavija zglob. U slučaju koljena, osteoartritis zahvaća i meniskus.

U liječenju osteoartritisa obično se koriste lijekovi poput analgetika za ublažavanje boli i nesteroidni protuupalni lijekovi za smanjenje upale. Unatoč njihovoj prevalenciji, dugotrajna uporaba se ne preporučuje zbog mogućih nuspojava. To je rezultiralo sve većim fokusom na nefarmakološke tretmane, uključujući kondroitin, glukozamin i kolagen, koji su podvrgnuti temeljitijim istraživanjima.

Kolagen je protein koji se najčešće pojavljuje u vezivnom tkivu sisavaca, a literatura prepoznaje čak 28 različitih vrsta. Nedavno se tržište za različite proizvode značajno proširilo, prikazujući različite strukture i karakteristike. Ovaj raspon uključuje prirodni netopljivi i topljivi kolagen, želatinu (koja je oblik denaturiranog kolagena) i hidrolizirane kolagene (koji se sastoje od peptida ili aminokiselina), svi stvoreni kroz različite razine hidrolize.

Hidrolizirani kolageni ističu se među različitim vrstama zbog svoje posebne sposobnosti da izdrže razgradnju tijekom probave, omogućujući njihovim aminokiselinama da postanu bioraspoložive nakon što uđu u krvotok. Osim toga, prirodni kolageni doprinose poticanju “oralne tolerancije”, procesa koji ublažava imunološki odgovor u probavnom traktu. Ovo naglašava prijedlog za kombinirane formulacije koje se sastoje i od hidroliziranog kolagena i nešto prirodnog kolagena. Točnije, radi se o kolagenu tipa II koji potencijalno može pomoći u ublažavanju upalnih procesa povezanih s osteoartritisom.

Brojni istraživački napori istraživali su moguće učinke kolagena na popravak zglobne hrskavice, no rezultati se uvelike razlikuju. Određene laboratorijske studije (in vitro) pokazuju da peptidi kolagena mogu poboljšati proizvodnju osteoblasta (stanica koje pridonose koštanoj masi), dok druga istraživanja provedena na živim subjektima (in vivo), uključujući pse, ne otkrivaju značajan utjecaj suplementacije kolagena na osteoartritis .

Studije pokazuju da hidrolizirani kolagen nije pokazao nikakav utjecaj na hrskavicu kod osoba s osteoartritisom. S druge strane, određena klinička ispitivanja pokazala su da su pacijenti doživjeli smanjenje simptoma, iako se količine i trajanje unosa kolagena jako razlikuju. Neki su tretmani uključivali dnevnu konzumaciju 8 g kolagena tijekom 6 mjeseci, dok su drugi preporučivali 5 g dnevno tijekom 3 mjeseca, a neki su sudionici primali 10 g dnevno. Unatoč tome što su mnogi pacijenti prijavili osobni osjećaj manje nelagode, metodološka odstupanja u ovim studijama ometaju mogućnost donošenja konačnih zaključaka o učinkovitosti kolagena u obnavljanju hrskavice.

Istraživanje u medicini značajno je napredovalo zahvaljujući naporima znanstvenika sa Sveučilišta Duke i njihovim otkrićima vezanim uz mikroRNA. Oni pojašnjavaju da molekularni mehanizam povezan s potencijalnom regeneracijom hrskavice ne uključuje cirkulaciju krvi; nego odražava regenerativne sposobnosti viđene kod guštera kojima mogu ponovno izrasti udovi. Istraživanja pokazuju da je aktivnost mikroRNK intenzivnija kod ljudi oko zglobova gležnja nego u koljenima i kukovima, što rezultira bržim zacjeljivanjem i smanjenom vjerojatnošću razvoja osteoartritisa. Znanstvenici istražuju metode utjecaja na ovu aktivnost, koja bi također mogla poboljšati regeneraciju hrskavice.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here