Osvrt na raspravu s dr. Petrom Seferovićem, profesorom medicine u istraživanju srca Plućna embolija, doista, predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji prijeti životu ako se ne otkrije na vrijeme. Kao što mnogi mogu primijetiti, srčani udar i apopleksija ističu se kao najveći ubojice, ova bolest po stopi smrtnosti nadmašuje čak i srčani udar; sve veći broj ljudi postaje žrtva ovog stanja.

Slabi i profilaktički znakovi nošeni trombom kako bi se izbjegli daljnji negativni utjecaji. Seferović, specijalizacija kardiologija Što uzrokuje plućnu emboliju? Plućna embolija (PE) je stanje kada se nakupina ili tromb stvori na bilo kojem dijelu tijela, općenito u donjim udovima zbog duboke venske tromboze, a zatim se izbaci u krvožilni sustav transportirajući ga do pluća gdje se zadrži u krvnim žilama. Ovo se stanje može manifestirati kao ozbiljne poteškoće s disanjem, znatno smanjena razina kisika u krvi, pa čak i smrt. Plućna embolija nije nešto što treba podcijeniti jer je hitno liječenje neophodno kako bi se izbjegao iznenadni fatalni ishod.

Žene iz Sremske Mitrovice bilo bi poželjno pažljivo pratiti u postoperativnom periodu. Nedavno je riječ o slučaju 44-godišnje žene iz Sremske Mitrovice, koja je podvrgnuta klasičnoj operaciji slijepog crijeva i otpuštena je iz bolnice. Vratila se kući, gdje je imala povremene groznice. Stanje je upućivalo na mogućnost da se zapravo razvio krvni ugrušak, ali nije joj dano nikakvo liječenje za stanje povezano s trombozom. Nažalost, nekoliko dana kasnije otpuštena je nakon prijema, ova je žena umrla kod kuće zbog plućne “”iznenadne”” embolije, vjerojatno uzrokovane ugruškom u nozi.

Osobe sa sličnim bolestima i pacijenti koji će najvjerojatnije dobiti akutnu plućnu emboliju. Seferović naglašava da je to nešto što je dosta uobičajeno jer nije rijetkost da se plućna embolija dogodi u postoperativnom periodu kada su pacijenti pod povećanim rizikom od nastanka krvnih ugrušaka zbog dugotrajne neaktivnosti, smanjene pokretljivosti i poremećene cirkulacije krvi. Iako postoje smjernice i dokazane mjere za prevenciju tromboze nakon operacije, čini se da ti protokoli u ovom slučaju nisu propisno poštivani.

Dr. Seferović ističe važnost upozoravanja, posebno kod postoperativnih pacijenata, na provođenje profilaktičkog tretmana usmjerenog na antitrombozu. Važni znakovi tromboze i plućne embolije. Dr. Seferović upozorava da je oticanje nogu najvažniji simptom koji može otkriti prisutnost krvnog ugruška. Takvo oticanje obično prati bol i crvenilo na zahvaćenom području; vidi se izravna kontradikcija sa znakovima upale vene.

Obično su ovi simptomi uzrokovani krvnim ugrušcima u venama nogu jer postoji mnogo vena u nogama koje osiguravaju cirkulaciju krvi, što predstavlja opasnost od lakog stvaranja ugrušaka. Plo se usc ad fa th a w Is ad an n bo te wh in fl wh ca le to fe re Dr. Seferović je istaknuo ključnu potrebu prepoznavanja ovih simptoma i pružanja brze medicinske pomoći.

Ultrazvuk je jedna od najučinkovitijih tehnika za rano otkrivanje venske tromboze. To im pomaže da ne uđu u pluća Opasnosti i mjere opreza. Kritičan element u prevenciji plućne embolije, uz prepoznavanje simptoma, je stalna kontrola krvi, osobito kod osoba s većom predispozicijom zbog postojećih patologija. Dr. Seferović dalje ističe da će varijacije u krvnim pretragama poput povišenog šećera ili povišenog kolesterola uz hipertenziju povećati rizik od dobivanja tromboze i plućne embolije.

Preporuka je da svi, a posebno osobe mlađe od 40 godina, barem jednom godišnje odu na redovne zdravstvene preglede i ultrazvuk abdomena kako bi se izbjegle moguće komplikacije povezane s cirkulacijom. Očuvanje zdravlja krvi i srodni problemi: Dr. Seferović ističe ulogu stanja krvi u nastanku tromboze. Povećanje viskoznosti krvi, razlike u broju trombocita mogu vrlo lako dovesti do zgrušavanja zbog takvih anomalija.

Osobe s obiteljskom zdravstvenom poviješću poput tromboze ili plućne embolije trebale bi biti oprezne i odlaziti na redovite zdravstvene preglede. Kardiolog preporuča osobama u riziku da prilagode način života koji kontrolira stres, redovitu tjelesnu aktivnost i praćenje prehrambenih navika. Kako bi se podržala zdrava cirkulacija, pomaže smanjiti unos soli, povećati unos tekućine, kao i uključiti hranu bogatu vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima u prehranu.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here