Kako biste spriječili ožiljke i infekcije kada se suočite s uraslom dlakom, preporuča se suzdržati se od njezinog češanja ili vađenja. Urasla dlaka nastaje kada folikul dlake počne rasti ispod kože kao rezultat različitih tehnika uklanjanja dlačica, poput brijanja, pincete ili depilacije voskom. Ovo stanje je često popraćeno osjećajima boli ili svrbeža.
U kojoj je publikaciji objavljena ova vijest? Princ Harry nedavno je dao intervju u kojem je raspravljao o uzrocima obiteljskog spora, aludirajući na svoju spremnost da otkrije neobjavljene informacije. Kako biste spriječili stvaranje ožiljaka ili infekcije, preporuča se suzdržati se od češanja ili vađenja uraslih dlačica. U početku je preporučljivo nježno očistiti zahvaćeno područje.
Kako biste uklonili vanjski sloj mrtve kože i olakšali vađenje uraslih dlačica, napravite piling nježnim kružnim pokretima. Ako želite, možete koristiti četku za piling. U slučaju da urasle dlačice potraju, velika je vjerojatnost da će se prirodno riješiti u roku od jednog do dva tjedna dok postupno izlaze ispod kože.
Prisutnost izbočina ispunjenih dlakama, poznatih kao papule, česta je manifestacija iritacije kože. Ove izbočine mogu uzrokovati nelagodu i dolaze u različitim bojama poput crvene, smeđe ili ljubičaste, popraćene svrbežom. Međutim, ako primijetite da se kvrga povećava i postaje sve bolnija, to ukazuje na infekciju urasle dlake. Ova infekcija dovodi do stvaranja pustula, koje karakterizira prisutnost gnoja oko folikula dlake, a potencijalno može rezultirati ožiljcima. Koje mjere se mogu poduzeti za rješavanje ovog problema?
Za složenije i atipične scenarije, kirurška oštrica se može koristiti za stvaranje malog posjekotine na koži nakon primjene toplih obloga, što pomaže u otvaranju pora i olakšava vađenje uraslih dlačica. Osim toga, može biti potrebno ispuštanje gnoja. Kako bi spriječili ožiljke ili infekcije, ključno je suzdržati se od češanja ili nasilnog uklanjanja uraslih dlačica. Ako je potrebno, zdravstveni radnik može dati recepte za protuupalne lijekove koji ublažavaju upalu i smiruju infekciju.
Započnite delikatnim čišćenjem zahvaćene regije. Upotrijebite piling, tehniku koja uklanja vanjski sloj mrtve kože i pomaže u vađenju uraslih dlačica. Upotrijebite nježne kružne pokrete, a za dodatnu učinkovitost možete upotrijebiti i četku za ribanje. Razmotrite mogućnost njihove postojanosti. Općenito, urasle dlake spontano će nestati u roku od jednog do dva tjedna dok prirodno izlaze ispod kože.Ć
U slučaju da kućni lijekovi i marljiva njega ne uspiju riješiti prisutnost dugotrajnih uraslih dlaka ili dlačica – osobito ako se razvila infekcija – toplo se preporučuje potražiti liječničku pomoć od zdravstvenog radnika. Kako biste olakšali proces brijanja, preporučljivo je nanijeti obilan sloj gela ili kreme za brijanje na kožu. Poželjno je koristiti britvu s jednom oštricom. Prilikom brijanja važno je pratiti prirodan smjer rasta dlačica i ne zaboravite očistiti britvicu nakon svakog poteza.
Kako biste spriječili buduće iritacije i potencijalne posjekotine, važno je povremeno zamijeniti brijač ili prijeći na jednokratne britvice. Završetak rutine brijanja s nježnom hidratantnom kremom ključan je jer brijanje može ugroziti zaštitnu barijeru kože, što može dovesti do crvenila, svrbeža i razvoja uraslih dlačica.Ako urasla dlaka i dalje postoji unatoč kućnim lijekovima i pravilnom održavanju, osobito ako se inficira, savjetuje se da se odmah obratite liječniku.