Mladi par iz Njemačke, poznat na YouTubeu po iskrenim i detaljnim pričama o životu gastarbajtera, ponovo je privukao pažnju svojih gledatelja. Ovog puta odlučili su podijeliti realnu sliku troškova života u Njemačkoj, pokazavši šta su sve kupili za potrebe svoje porodice i koliko ih je to koštalo. Njihova objava naišla je na niz komentara i izazvala diskusiju o tome koliko je zaista skupo živjeti u inostranstvu.
- Par je odlučio da za svoje pratioce snimi video u kojem su prikazali proizvode koje su kupili u više različitih trgovina. Na stolu ispred njih našli su se prehrambeni proizvodi i sitnice iz svakodnevnog života, a ukupan račun za sve te namirnice iznosio je 100 eura. Dok su objašnjavali šta su kupili, Ivana, supruga, napomenula je da u toj kupovini nisu uzeti ni prašak za veš niti omekšivač, a da je većina novca otišla na osnovne prehrambene artikle.
“Posebno smo primijetili koliko su kobasice, sirevi i salame skupi. To su proizvodi koji kod nas brzo nestanu jer ih volimo svi u kući,” kaže Ivana, dok pokazuje kutiju s namazom koji najviše voli njen suprug – masniji namaz koji se najčešće maže na hljeb ili se kombinuje s krekerima. Na stolu su bile i druge stvari: pola kilograma graha, pakovanja krekera, bageta, krušnih mrvica i masline za dekoraciju.
- Porodica se pripremala za prvi rođendan svog djeteta, pa su željeli da taj trenutak, iako intiman i u krugu porodice, bude posebno obilježen. Ivana ističe da su kupili i izbor sireva, teglicu ukiseljenih kornišona, kao i kutiju grožđa koja je bila namijenjena za dekoraciju i posluženje gostima.
Dok su obavljali kupovinu, Ivana i Albert su naišli i na komične trenutke. “Nosili smo tri kilograma banana, a ja sam se šalila da smo kao majmuni koliko ih volimo. Blagajnica nije mogla da izdrži, smijala se zajedno s nama,” priča Ivana sa osmijehom. Pored toga, u korpi su imali i pet pakovanja pelena te malo toaletnog papira – stvari koje su, kako kažu, svakodnevno potrebne u kući s malim djetetom.
- Njihovo domaćinstvo broji pet članova – četiri odrasle osobe i jednogodišnje dijete. Upravo zbog toga, troškovi su znatni, iako, kako tvrde, pokušavaju kupovati racionalno. Ipak, uprkos tome, ukupni račun za nekoliko trgovina iznosio je čak 230 eura. “I to nije bila velika kupovina. Još uvijek nismo uzeli deterdžente ni omekšivače, a ni sastojke za cjelovite obroke,” naglašava Albert.
Ono što je dodatno iznenadilo njihove pratioce jeste podatak da su u jednoj od ruskih trgovina kupili paštetu koja je, kako tvrde, poskupila čak 120 posto u odnosu na raniji period. Ovaj detalj pokrenuo je raspravu o inflaciji i rastu cijena širom Evrope.
- Albert, koji je već ranije na svom kanalu govorio o realnim prihodima i rashodima gastarbajtera, iskoristio je priliku da još jednom ukaže na “lažne priče” koje mnogi šire o visokim platama u Njemačkoj. On tvrdi da su mnoga primanja precijenjena u pričama gastarbajtera, te da stvarnost nije ni blizu onoga što se često prikazuje na društvenim mrežama.
Video je izazvao brojne reakcije gledalaca. “U Švedskoj su troškovi niži nego u Njemačkoj,” napisala je jedna korisnica u komentarima, dok su drugi dijelili svoja iskustva iz različitih zemalja, upoređujući cijene osnovnih potrepština.
Iako video nije imao namjeru da bude kontroverzan, on je otvorio ozbiljnu temu o životu u inostranstvu i realnim troškovima koje porodice imaju svakog mjeseca. Mladi par poručuje da njihova priča nije da bi nekoga obeshrabrili, već da bi pružili iskren uvid u ono što gastarbajterski život zaista znači.