Jaja igraju značajnu ulogu kao dio prehrane na globalnoj razini i često se koriste u nizu metoda kuhanja. Mogu se kuhati na više načina, uključujući kuhanje, prženje, pečenje, poširanje ili koristiti kao sastavni dio raznih slastica. Kako biste povećali proizvodnju jaja, razmislite o tome da slijedite jasne upute iskusnih farmera. Očito je da domaća jaja imaju tendenciju vrhunske kvalitete, a uzgoj pilića može biti jednostavan i financijski isplativ uz minimalan napor.

Postoje slučajevi kada kokoši mogu smanjiti ili potpuno zaustaviti proizvodnju jaja. Na to smanjenje mogu utjecati različiti čimbenici, poput prehrane i životnog okruženja. Evo nekoliko prirodnih metoda za povećanje proizvodnje jaja. Za piliće je ključno imati uravnoteženu i hranjivu prehranu koja uključuje niz namirnica poput žitarica, bilja, povrća i izvora kalcija poput ljuski jaja ili školjki. Ova kombinacija promiče njihovo cjelokupno zdravlje i potiče proizvodnju jaja.

Osim toga, ključno je održavanje stalne opskrbe svježom i čistom vodom. Za promicanje higijene i zaštitu od parazita, može biti korisno postaviti posude napunjene pijeskom i drvenim pepelom u dvorište ili kokošinjac. Ova smjesa kokošima osigurava prostor za kupanje, nudeći im prirodnu obranu od štetnih insekata. Temelj odabira hrane tijekom godine počinje s pšeničnim zrnom.

Kako proljeće stiže, razmislite o uključivanju mladih biljaka koprive, nasjeckanog povrća i elemenata poput nasjeckanog kupusa ili suhe koprive. Nadalje, dodavanje krede, proklijalih žitarica i koštanog brašna može opskrbiti vitalni kalcij i druge potrebne minerale. Održavanje dosljedne temperature i osvjetljenja je ključno. Optimalna temperatura za kokošinjac trebala bi biti između 4°C i 8°C, a rasvjetu je bitno prilagoditi godišnjim dobima.

Zimi je bitno osigurati grijanje i dodatno osvjetljenje kako bi se održala proizvodnja jaja, budući da nedostatak sunčeve svjetlosti može dovesti do smanjenja polaganja jaja. Također je ključno osigurati da kokoši imaju odgovarajuću prehranu tijekom ove sezone. Kokošinjac bi trebao održavati minimalnu temperaturu od 15°C, a kokošima je potrebno 8 do 9 sati svjetla svaki dan.

Standardna mješavina žitarica za kokoši trebala bi sadržavati kuhani krumpir, koprivu, nasjeckano povrće poput mrkve, cikle i bundeve, uz riblje ulje, kvasac i sol. Ova kombinacija će podržati kokoši u održavanju njihove energije i produktivnosti tijekom zimskih mjeseci. Osim toga, važno je izbjegavati nezdravu hranu. Oprez je neophodan kod hranjenja pilića; ne bi smjeli dobivati ​​ostatke stola ili pokvarenu hranu.

Određene namirnice kojih se treba kloniti su svježi kruh s kvascem, kisela juha, pokvareno meso i riba, češnjak, luk, sirovi grah, avokado i ljuske krumpira, jer mogu predstavljati zdravstveni rizik. Jaja su povijesno povezana s povećanjem razine kolesterola u krvi. Unatoč tome, nedavne studije pokazuju da umjerena konzumacija jaja obično ne utječe na razine “lošeg” LDL kolesterola kod većine pojedinaca. Zapravo, hranjive tvari prisutne u jajima mogu koristiti zdravlju srca pomažući u regulaciji ravnoteže lipida u krvotoku.

7. Planiranje prehrane prema dobi Pilići do 5 mjeseci: Tijekom svojih prvih mjeseci, pilići trebaju hranu bogatu proteinima za promicanje zdravog rasta i razvoja. Mješavina žitarica, mljevenog brašna i povrća osigurava esencijalne hranjive tvari potrebne za snažan početak. Za piliće u dobi između 5 mjeseci i 1 godine, ovaj vremenski okvir označava početak nesenja, zbog čega je ključno uključiti kalcij i minerale u njihovu prehranu. Poboljšana standardna prehrana, nadopunjena dodatnim hranjivim tvarima, podržat će optimalnu proizvodnju jaja. Kad kokoši navrše godinu dana, prirodno će doživjeti smanjenje proizvodnje jaja.

Trajanje ove faze može se produljiti uključivanjem povrća poput bundeve i suncokreta, kao i vitaminskih dodataka, kako bi se povećao unos hranjivih tvari. Osim toga, kokoši bi trebale imati pristup okruženju koje stimulira njihova osjetila. Ove ptice imaju koristi od prilike da budu vani, gdje mogu tražiti crve, kukce i biljke u vrtu, što pozitivno pridonosi njihovom općem zdravlju i sreći.

9. Po potrebi prilagodite učestalost hranjenja. Ako primijetite pad u proizvodnji jaja i starost nije problem, razmislite o tome da povećate učestalost hranjenja svojih pilića. Dajte hranu četiri puta dnevno, dajući žitarice ujutro i navečer, zajedno s toplom, vlažnom hranom tijekom podneva. Ukratko, održavanjem pravilne njege i pažljive prakse hranjenja, možete osigurati stabilnu proizvodnju jaja tijekom cijele godine. Svježa jaja vlastitih kokoši jamče visoku kvalitetu i odražavaju zdravlje i sreću vaših ptica. Pridržavajte se ovih preporuka i vaša će farma u dvorištu procvjetati, dajući obilje ukusnih, svježih jaja.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here