Miris duhana prožima svaki kutak, zavjese, tepihe i ormare unutar prostora. Ipak, ova aroma je daleko od ugodne. Unatoč tome, postoji način kako ukloniti miris cigareta iz svog doma, a ovaj će vam članak otkriti tu metodu.
Odvratan miris cigareta doista može biti prilično problematičan, osobito kada prodire kroz tkanine, zavjese, tepihe i tapecirani namještaj. Bez obzira na nečije napore da se održi čistoća, taj dugotrajni miris može trajati danima nakon gašenja cigarete. Dok mnogi pojedinci vjeruju da rješenja ne postoje, u stvarnosti postoje brojne učinkovite i prirodne metode za trajno uklanjanje mirisa duhana iz svog prebivališta.
Kako biste uklonili ovaj neugodan miris, neophodno je svakodnevno provoditi postupke čišćenja – barem dok se ne primijeti vidljivo poboljšanje. U nastavku je nekoliko savjeta koji su pokazali značajnu učinkovitost.Za početak, bitna je pravilna ventilacija. Preporučljivo je nekoliko puta dnevno, ako je moguće, do kraja otvoriti sve prozore u stanu kako bi se olakšala prirodna izmjena zraka.
Nadalje, preporuča se kupnja pročistača zraka—po mogućnosti onog opremljenog HEPA filtrom i aktivnim ugljenom, budući da te značajke učinkovito hvataju čestice dima i uklanjaju neželjene mirise. Važno je omogućiti pročišćivaču da radi najmanje nekoliko sati svaki dan, posebno u područjima gdje se puši.
Nakon toga napravite sprej od eteričnih ulja. Započnite ulijevanjem pola litre vode u praznu bočicu s raspršivačem, zatim dodajte 1 žlicu alkoholnog octa zajedno s 10 do 15 kapi željenog eteričnog ulja, poput lavande, limuna ili eukaliptusa. Redovito nanosite ovaj sprej na zavjese, tapecirani namještaj, tepihe, pa čak i unutrašnjost ormara; ova praksa ne samo da će eliminirati neugodne mirise, već će i dati ugodan miris vašem domu.
Tepisi često zadržavaju značajnu količinu mirisa. Učinkovit lijek je korištenje tradicionalne sode bikarbone; treba ga ravnomjerno posuti po cijeloj površini tepiha i ostaviti da odstoji najmanje 20 do 30 minuta. Nakon toga preporuča se temeljito usisavanje. Soda bikarbona služi za neutralizaciju nepoželjnih mirisa i daje osjećaj svježine.
Još jedno bitno područje na koje treba obratiti pažnju su zidovi. S vremenom se nakuplja dim cigarete, što rezultira tankim slojem žućkastih taloga koji je osobito vidljiv na bijelim površinama. Za čišćenje zidova upotrijebite višenamjensko sredstvo za čišćenje zajedno s vlažnom krpom. Nakon toga pripremite otopinu koja se sastoji od jednakih dijelova alkoholnog octa i vode te ponovno prebrišite zidove. Ocat učinkovito razgrađuje masnoće i neutralizira neugodne mirise.
U području tapeciranog namještaja bitna je velika upornost. Ova kategorija namještaja znatno privlači duhanski dim. Kako biste riješili ovaj problem, potrebno je nanijeti nježnu mješavinu alkoholnog octa i vode koristeći meku krpu koja neće oštetiti tkaninu. Osim toga, soda bikarbona se može još jednom upotrijebiti; treba ga obilno posuti, ostaviti da odstoji preko noći, a zatim ujutro pažljivo usisati.
U konačnici, ako u kućanstvu živi pušač, preporučljivo je prenijeti pušenje vani – po mogućnosti na balkon ili hodnik. Ovaj pristup pomoći će u sprječavanju daljnjeg nakupljanja neugodnih mirisa, čime će se poboljšati ukupna atmosfera doma za sve stanare i posjetitelje.