Aleksandra Prijović bi večeras mogla postaviti novi rekord nakon petog uzastopnog nastupa u zagrebačkoj Areni. Pjevačica je već održala četiri koncerta pred punim gledalištem, a jasno je da se ističe kao vodeća mlada zvijezda u regiji, prenosi Index.hr. Prijović je odrasla u Belom Manastiru uz majku Borku, a svoju karijeru započela je kao tinejdžerka u televizijskom programu Zvezde granda.
Aleksandra Prijović poznata je srpska pevačica koja je stekla popularnost kroz takmičenje “Zvezde Granda”. Njezin talenat, emotivan glas i šarm brzo su joj omogućili pridobiti velik broj obožavatelja. Pjesme poput “Bogataši” i “Totalna anestezija” postale su veliki hitovi u regionu. S modernim pop-folk zvukom i izraženom scenskom prisutnošću, Aleksandra se ističe kao jedna od najtraženijih pevačica svoje generacije.
Na jednom od svojih nastupa, podijelila je kako su joj djetinjstvo obilježili izazove, jer je njezina majka ostala bez posla dok ju je vodila na audiciji u Srbiji. Također je spomenula da su primili podršku od tetaka koje žive u Njemačkoj. Tijekom srednjoškolskih godina Aleksandra se tako pojavila u Belom Manastiru.
BONUS TEKST:
Tijelo čovjeka sastoji se od preko 200 kostiju, trilijuna mikroba i čak 37 bilijuna stanica. Prema Business Insideru, nakon smrti, tijelo prolazi kroz polagani proces razgradnje, pri čemu su nekim organima potrebne godine da se potpuno razgrade. Između drugog i četvrtog dana nakon smrti, mikrobi se počinju širiti tijelom.
Ovi mikroorganizmi stvaraju štetne plinove poput amonijaka i sumporovodika, što dovodi do nadutosti i nepoželjnog tjelesnog mirisa. Kada postoji neadekvatna opskrba kisikom, vitalni organi, uključujući mozak, počinju propadati. S obzirom na to da se mozak sastoji od 70 posto vode, moždane stanice izbacuju tu vodu kada im nedostaje kisika, što dovodi do njihove smrti. Ovaj proces objašnjava nakupljanje vode na dnu lijesa ubrzo nakon što nastupi smrt.
Nekoliko sati nakon smrti, proces počinje unutar crijeva. Kako se imunološki sustav pogoršava i gubi sposobnost upravljanja trilijunima aktivnih mikroba koji obično pomažu u probavi hrane, ti se mikrobi počinju oslobađati. Dolaze iz donjeg dijela crijeva, prodiru u tkivo i za nekoliko sati stižu do jetre i žučnog mjehura u kojima se nalazi žuto-zelena žuč neophodna za razgradnju masti potrošene tijekom života. Nakon što te organe napadnu mikrobi, žuč počinje curiti u tijelo, dajući vlastitu boju.
U razdoblju od 3 do 4 mjeseca, žuta nijansa se mijenja u smeđe-crnu boju jer krvne žile kolabiraju i željezo u njima počinje oksidirati. Istodobno, molekularne strukture koje drže stanice zajedno počinju se razgrađivati, što dovodi do toga da tkivo postane vodenasta kaša. Nakon nešto više od godinu dana, pamučna odjeća pokojnika počinje propadati zbog kiselih tjelesnih tekućina i toksina koji razgrađuju tkaninu, što dovodi do njenog raspadanja.
U nekoj fazi značajna promjena prestaje; međutim, nakon mnogo godina, u uvjetima odgovarajuće vlage i smanjene razine kisika, započinje kemijski proces koji pretvara masnoću s bedara i stražnjice u materijal sličan sapunu poznat kao mrtvi ili grobni vosak. Nasuprot tome, u okruženjima s minimalnom vlagom može doći do mumifikacije—u biti, tijelo preminule osobe može se prirodno pretvoriti u mumiju.
Kako voda polako isparava iz osjetljive kože ušiju, nosa i kapaka, dolazi do njihovog sušenja i tamnjenja, što je proces koji označava mumifikaciju. Otprilike 50 godina nakon smrti, meka tkiva pokojnika postupno nestaju, ostavljajući za sobom mumificiranu kožu i tetive. U sljedećih 30 godina ti će se ostaci dalje raspadati, ostavljajući u konačnici samo kosti u lijesu nakon punih 80 godina.
U dobi od sto godina dolazi do značajnog smanjenja kolagena u kostima, što rezultira pucanjem i propadanjem. Ovaj proces stvara krhki mineralni materijal koji se konačno raspada u prašinu tijekom posljednje faze razgradnje. Zanimljivo je da su zubi dio tijela koji može izdržati neograničeno dugo jer su otporni na propadanje. Dakle, samo najlonske niti s odjeće, koje se također ne kvare, uz eventualno pogrebni vosak, mogu ostati u lijesu.