Standardne odvodne gume ili kabeli neučinkoviti su u uklanjanju skrutnute masti i ulja. Tom Watts, vodoinstalater podrijetlom iz Britanije, upozorava na izlijevanje masti u sudoper. Kako bismo riješili ovaj problem, pozabavimo se rješenjem za odčepljivanje odvoda.

Nakon što je Tom Vats prenio video na TikTok u kojem raspravlja o posljedicama odlaganja masnoće u sudoperu, brzo je prikupio značajan broj sljedbenika, a njegov je video sakupio nevjerojatnih 16 milijuna pregleda. Vats naglašava važnost sprječavanja ulaska masnoće u odvod jer je to drugi najčešći uzrok začepljenja odvoda, odmah nakon vlažnih maramica.

Kada se mast i ulja skrute, tradicionalne metode čišćenja odvoda poput gumenih klipova ili kabela neučinkovite su u njihovom uklanjanju. U takvim situacijama potrebno je osloniti se na vještine vodoinstalatera koji ima pristup specijaliziranoj i skupoj opremi. Ovi alati koriste ili vakuumsko usisavanje ili tehnike lomljenja kako bi se uklonio stvrdnuti sloj.

Za pravilno zbrinjavanje ulja ili masti, njegov prijedlog je da ih stavite u vrećicu i bacite u kantu za smeće, umjesto da ih izlijete u sudoper ili nasumično odložite u dvorištu. Želite odčepiti tvrdoglave odvode? Sve što trebate je nekoliko osnovnih sastojaka: voda, soda bikarbona i pouzdani ocat.

BONUS TEKST:

U Srbiji je praksa uzgoja koza decentralizirana, s raznolikim nizom uspješnih pristupa uočenih u ovom poljoprivrednom sektoru. Najnoviji podaci ukazuju na sve veći trend odlučivanja mladih ljudi za uzgoj koza. Oni koji su u ovoj oblasti postigli uspjehe, tvrde da se uzgoj koza pokazao kao unosan posao, posebno u preradi mlijeka i proizvodnji mliječnih proizvoda.

Kod nas uzgoj koza nije koncentriran na jednom mjestu, kaže Ivan Pitler, profesor tehnologije uzgoja ovaca i koza na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu. Umjesto toga, postoji samo nekoliko značajnih farmi smještenih u središnjoj Srbiji i Vojvodini. Iako je proizvodni uzgoj koza postigao zadovoljavajuću razinu intenziteta, tek treba dosegnuti masovnije djelovanje.

I u Europi i u našoj zemlji pokazalo se da su najučinkovitije poljoprivredne operacije obiteljske farme, koje se obično sastoje od 50 do 80 pojedinaca. To znači da jedna četveročlana obitelj može uspješno obavljati sve potrebne zadatke. Nepostojanje velike proizvodnje glavna je prepreka izvozu kozjih proizvoda iz Srbije. Ipak, profesor Pitler tvrdi da u inovacijama u uzgoju koza ne zaostajemo za tehnološki naprednijim zemljama.

Kad radite kao poljoprivrednik, važno je prepoznati potencijalnu potporu koju Europska unija može ponuditi. Ipak, bitno je posjedovati sveobuhvatno razumijevanje financijskih prednosti, izvoznih proizvoda i potencijalnih prepreka. U posljednje vrijeme primjetan je porast entuzijazma mladih poljoprivrednika za uzgoj koza.

Za uzgajivače stoke s velikim aspiracijama, zakup zemljišta s pravom prvokupa često se smatra savršenom opcijom koja im omogućuje da racionaliziraju cjelokupno poslovanje. Opći konsenzus je da bi otprilike 75 koza zahtijevalo oko 9 bala djeteline, što je ekvivalentno približno 150 kilograma grana. Preporučljivo je da potencijalni uzgajivači koza osiguraju dovoljno sredstava za pokrivanje najmanje tri godine.

Odabravši put koji se razlikuje od onog njegove obitelji, Dušan Rakić, porijeklom iz Iđoša kod Kikinde, odlučio je nekonvencionalan izbor da se posveti poljoprivredi, točnije uzgoju koza. Počevši s malim stadom od 30 koza, Rakić je poduzeo hrabar korak osnivanja vlastite farme koza. Danas se njegova farma može pohvaliti stadom od 75 koza u procvatu, a on ima ambiciozne planove za daljnje proširenje kapaciteta.

Vođen željom za osnivanjem osobnog biznisa, Rakić stoji sam u svojoj obitelji kao jedini sudionik u časnom bavljenju uzgojem životinja. Nepokolebljivom predanošću i neumornim naporima, požnjeo je plodove, sada ponosno nadzirući uspješno poduzeće s impresivnim brojem od 75 koza, dvostruko više od početnog broja. Unatoč tome što živi u ruralnom kraju, Rakićeva predanost pozivu koji je odabrao ostaje nepokolebljiva.

Rakić ističe kako je ključno ne nametati tim životinjama produktivnost. Imaju izvanrednu sposobnost uzvratiti ono što im se da. Dnevni raspored uključuje oko dva sata ujutro i dva sata navečer posvećivanje procesu naseljavanja i mužnje. Međutim, tijekom dana moraju stalno lutati kako bi zadovoljili svoje potrebe za vodom i drugim bitnim potrepštinama.

Za uzgajivače stoke koji žele racionalizirati svoju proizvodnju, zakup zemljišta putem prava prvokupa često se smatra održivim rješenjem. “To je do sada bila moja strategija, s obzirom na to da kupnja vlastitog zemljišta trenutačno nije financijski isplativa, a trošak najma privatnog zemljišta još je pretjeraniji, ostavljajući me bez drugih mogućnosti”, objašnjava.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here